Ucraina este victima agresiunii ruse. „Meci pentru pace”. Legia Varșovia a pierdut cu Dynamo Kiev

Ucraina este victima agresiunii ruse.  „Meci pentru pace”.  Legia Varșovia a pierdut cu Dynamo Kiev

Jucătorii Legia Warszawa au pierdut cu Dynamo Kyiv 1:3 (0:1) într-un meci caritabil pe stadionul situat pe strada Łazienkowska. Aceasta a fost prima întâlnire a echipei naționale de fotbal a Ucrainei din seria europeană „Meci pentru pace”.

Fostul căpitan al jucătorilor de rugby ucraineni ucis la Bokza

În urma luptei soldaților ucraineni cu invadatorul rus, legendarul sportiv Oleksja Cibko a murit. În trecut, ca Ucraina în rugby…

Vezi mai mult

Meciul, care a fost difuzat la televiziunile poloneze și ucrainene, a fost într-o atmosferă festivă. Jucătorii ambelor echipe au ieșit pe teren, drapați în steagul Ucrainei. S-au cântat imnuri naţionale şi Publicul a comemorat victimele atacului armatei ruse, un minut de reculegere angajare Ucraina.

Meciul s-a disputat într-o atmosferă amicală, dar echipele nu au făcut nicio concesie și au jucat cu mult angajament. În minutul trei, Witaly Bojalski a marcat primul gol, profitând de o confruntare unu-la-unu cu Maciej Kikulski. Ulterior, oaspeților nu le-a lipsit ocazia de a ridica scorul, iar gazdele au răspuns cu lovituri în stâlp – fostul dinamovist Benjamin Verbic din Slovenia, iar la bară – sârbul Filip Mladenovic.

Două goluri de la Beseiden

După pauză, Verbic a jucat la Dinamo, iar în minutul 72 a apărut pe teren Tomasz Kudziora, fostul fotbalist al acestui club, iar acum Lech Poznan. Rezultatul este deja determinat după aceea. Singurul gol al Legiei a fost marcat de Igor Strasik în minutul 54, dar oaspeții au răspuns cu două lovituri ale lui Artem Beseiden.

După meci, suporterii au rămas ceva timp în tribune, iar jucătorii i-au întâmpinat cu sunetele piesei „Imagine” a lui John Lennon.

READ  Campionii Euro scapă din kilogram

Peste 18.000 de oameni au urmărit meciul. telespectatori. Profiturile din vânzarea de bilete și activitățile de strângere de fonduri vor fi donate Ambasadei Ucrainei la Varșovia pentru a sprijini ucrainenii strămutați forțați să-și părăsească casele din cauza războiului, precum și ajutor umanitar în zonele afectate de agresiunea rusă.

– Vreau să-i mulțumesc Ligiei. Este important să jucăm un joc cu acest mesaj. Pacea este foarte importantă și fotbalul ne permite să ne exprimăm sentimentele în acest moment dificil – A spus la TVP aka antrenorul român Dinamo Mircea Lucescu.

INFORMAȚIA DVS. - CONTACT INFORMAȚII TVP

Întâlnirea cu Legia a deschis o serie de meciuri caritabile dinamoviste împotriva celor mai bune cluburi din Europa, care se vor desfășura până în iunie. Scopul principal al misiunii este de a demonstra lumii că ucrainenii luptă pentru pace și libertate, pentru a-și apăra statul într-un război împotriva agresorului rus.

În această perioadă, Dynamo plănuiește, pe lângă meciul cu Legia, să joace și meciuri, printre altele, cu Borussia Dortmund, Paris Saint-Germain, Barcelona, ​​Milan, Benfica Lisabona și Ajax Amsterdam.

Aplicația mobilă TVP INFO pentru dispozitive mobileAplicația mobilă TVP INFO pentru dispozitive mobile