Uimitor film Pegula. Surpriză mare în Charleston

Uimitor film Pegula.  Surpriză mare în Charleston

PAP/EPA/JASON SZENES/Imagine: Jessica Pegula

Lukasz Iwanek

Jessica Pegula a avut mari probleme la WTA 500 de la Charleston. Cap de serie americană Irina-Camelia Bego a câștigat după un thriller uimitor. Victoria Azarenka a fost eliminată în mod neașteptat.

Este timpul pentru runda a treia la Charleston. Emoții mari prin ciocnirea dintre Jessica Pegula (WTA 3) și Irina-Camelia Bego (WTA 37). Americanul conducea cu 7: 5, 4: 0, dar românca a condus setul al treilea. În ea, spre schimbare, reprezentantul gazdelor a renăscut de la 0: 4 și a câștigat 7: 5, 4: 6, 6: 4.

În meciul, care a durat 2,5 ore, ambii tenismeni au marcat 12 puncte de break. Pegula a avut șase pase decisive și șapte breakouts. Americanul a egalat balanța confruntărilor cu Peugeot, 2-2.

Surpriza a venit de la Anna Kalinska (WTA 70), care s-a impus cu 6:4, 7:6(5) cu Victoria Azarenka (WTA 18). În primul set, fosta lideră a ratingului a trecut de la 0:2 la 4:3, însă în ultimele trei meciuri a înscris doar un punct. În al doilea set, ea a dat serviciul la 4:4 pentru a marca o pauză de retur. La 6-5, Azarenka a ratat un set point și a irosit ulterior un avantaj de 4-1 într-un departajare.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: autobuzul s-a blocat în noroi, iar apoi jucătorii de fotbal… vezi singur!

Ambii jucători au avut șase puncte de break în meciul, care a durat o oră și 59 de minute. Kalinska a renuntat la comanda de doua ori si a avut trei pauze. Ea a marcat cu 12 puncte mai mult decât Azarenka (87-75). A fost prima lor întâlnire.

READ  Marco Asensio triplu, Karim Benzema dublu! Un alt meci extraordinar de la Real Madrid [WIDEO]

Următoarea adversară a lui Kalinska va fi Ons Jabeur (WTA 5), care a învins-o pe Caroline Dolehide (WTA 172) cu 6-3, 7-5. În setul doi, tunisianul a avut probleme, dar a revenit de la 1: 4. Întâlnirea a durat 81 de minute. Jaber a întors trei pase și cinci pauze.

Paula Bados (WTA 33) a învins-o pe Diana Sznaider (WTA 95) cu 6: 1, 6: 3. În 82 de minute, spaniolă a servit cinci ași și a marcat 30 din 36 de puncte la primul serviciu. Ea a salvat patru puncte de break și a transformat patru dintre cele zece puncte de break. Îl va întâlni pe Pegula în sferturile de finală.

Un credit Charleston OpenCharleston (SUA)
WTA 500, zgură, fond de premii 780,6 mii. dolar
joi, 6 aprilie

Simplu din runda a treia:

Jessica Pegula (SUA, 1) vs. Irina Camelia Bego (România, 15) 7:5, 4:6, 6:4
Anas Jabeur (Tunisia, locul 2) – Caroline Dollyhead (SUA) 6:3, 7:5
Paula Bados (ESP, 12) – Diana Snyder 6-1, 6-3
Anna Kalinska – Victoria Azarenka (6) 6:4, 7:6 (5)

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)