Ultimul meci feminin polonez la Campionatele Mondiale. Voleibaliştii noştri au pierdut în faţa României

Ultimul meci feminin polonez la Campionatele Mondiale.  Voleibaliştii noştri au pierdut în faţa României

compuși

Polonia: Adriana Blaczek, Barbara Zima – Emilia Kalinska 1, Monika Kopilinska 1, Magda Balsam 8, Mariola Wiertelak 2, Silvia Matuszic 1, Adriana Korna, Aleksandra Micic, Aleksandra Rosiak, Marsiak, Marsliak 1 chaniak-Sala 5, Paulina Maznaovich, Paulina Maznaovich 1 , Takmara Nogun 3.

România: Diana-Cristiana Chiuga, Daciana Hosu – Elena-Nicoletta Dinka, Elisa-Iulia Buceski 11, Cristina Laszlo 5, Bianca-Maria Pasaliu 1, Daria Bukur 3, Alexandra Dindiligan 2, Alexandra-Diana Liasta-Condro, Loriana Diaze, , Sonia- Mariana Seraficianu, Nicoletta-Filoftea Balogh, Andrea-Christina Boba 1, Alicia-Maria Kokirla, Grina-Elena Pintea 4.

Era în joc un loc în calificările olimpice

Femeile vor să joace cât mai bine în turneu, însă româncele sunt favorite – a spus antrenorul înainte de meci Arne Senstadt. Locul trei era în joc la finalul meciului în Grupa 3 și deseori Lege Participarea la calificările olimpice.

joc A început cu o aruncare în față a portarului român, pentru care Carolina Kochaniak-Salah a primit penalty la 2 minute. Cea mai eficientă adversară (36 de goluri în 5 meciuri) Eliza-Iulia Buceski și-a deschis contul de gol. Polonezii au jucat nervoși în atac, rezultând greșeli simple și eșec în valorificarea situațiilor favorabile. Drept urmare, românii au luat rapid conducerea cu 4:1.

READ  Polonia își păstrează locul în clasamentul mondial, în timp ce Finlanda conduce

Jocul pozitiv i-a permis alb-roșilor să înscrie două aruncări mai târziu Dagmara Nogun, ducând la egalitate 5:5. Christina Laszlo, care a fost responsabilă cu construirea acțiunii, a făcut și ea o greșeală. Câteva mingi și-au găsit drumul spre pivotul de 192 cm Kirina-Elena Pintea, care a marcat primul ei gol de teren în minutul 21. Un alt meci bun a jucat între stâlpi Adriana Blaczek. Cu toate acestea, polonezilor le lipsea încă eficiența ofensivă. Un alt lucru este că Monika Kopilinska a fost păzită cu grijă. A fost înlocuit de Paulina Masna îndelung.

Femeile poloneze irosesc constant oportunități

Alb roșu Au irosit 100% din șansele lor la rând. Greutățile competiției s-au făcut simțite. În prima repriză, polonezele au avut mai multe șuturi (26-21), dar eficiența (62-38 la sută) a fost cu siguranță de partea adversarilor. Fără a schimba aceste statistici, este aproape imposibil să schimbi cursul competiției.

Buseski a fost primul care a semnat după pauză Lista trăgătorilor. Două goluri la rând le-au permis polonezilor să reducă deficitul la două goluri. Performanța slabă a lui Senstad i-a revigorat pe români, care au mers înainte cu cinci goluri. Polonezii au rămas cu mici momente de bucurie, cum ar fi atunci când Marlina Urbanska a driblat pe teren în poarta goală.

Ultimul sfert de oră a trecut Alb roșu Au început să joace cu șapte jucători pe teren fără portar. A început să dea roade. După al patrulea penalty al Magdei Balsam, înfrângerile s-au redus la 21:23. Buceschi (MVP al turneului) a fost greu de oprit și nu e de mirare că a avut 11 goluri la numele său până în minutul 50.

READ  Țările din Europa de Est se luptă cu reticența în vaccinare, deoarece COVID-19 își consolidează aderența

Răscruce a salvat România

Un alt joc de putere a egalat scorul la 25:25, după ce Weerdelag a tras în poarta goală. Securitatea și protecția stricte ale Barbara Zima au dat roade. După un timp, polonezii ar fi putut lua conducerea și ei, dar pasa lungă a lui Zima Balsam a ratat ținta. Problemele echipei României s-au îngrămădit după accidentarea lui Laszlo. Totuși, naționala Poloniei nu a putut valorifica acest lucru și nu a marcat timp de aproape șapte minute. Unguent Într-o situație de cap la cap, ea ar fi putut duce la un alt egal, dar a lovit bara transversală. Victoria era de partea română.

Rafturi Ei nu au îndeplinit obiectivul de a avansa în sferturile de finală. La Campionatele Mondiale din 2021, polonezele au terminat pe locul 15. Toate indicii sunt că de data aceasta va fi cu un pas mai jos.

La finalul turneului din Grupa a III-a, la ora 20.30, se vor confrunta cele două echipe care au fost promovate înainte de sferturile de finală – Danemarca și Germania.