Un alt accident al Antelica Gerber la Paris! Naomi Osaka nu a fost fericită la început

Un alt accident al Antelica Gerber la Paris!  Naomi Osaka nu a fost fericită la început
Naomi Osaka din Japonia nu a fost impresionată de deschiderea Grand Slam Roland Charos 2021 la Paris, dar nu a pierdut setul. Jucătoarea de tenis germană Antelica Gerber a fost eliminată pentru a treia oară consecutiv în prima rundă.

Łukasz Iwanek

Antelica Gerber

Getty Images / Clive Brunchill / În fotografie: Antelica Gerber

Antelica Gerber (WTA 27) deține la titlu trei titluri de Grand Slam (Australian Open și US Open 2016, Wimbledon 2018). Roland Garros este fenomenul său de performanță mai puțin interesant. La Paris, a avansat în sferturile de finală (2012, 2018). Anul acesta, germanul a făcut cea de-a 14-a apariție la Roland Cross. Duminică a pierdut cu 2: 6, 4: 6 în fața calificativei Anhelina Kalinina (WTA 139).

Primul set Gerber a interpretat teribil. A câștigat doar două meciuri când a ajuns aproape de 0: 5 la 2: 5. Fostul lider al clasamentului a avut un decalaj de 3-5, dar Kalinina l-a apărat și a folosit a treia minge de set. În al doilea joc, germanul a câștigat din nou cu 0: 5. De data aceasta a reușit să înscrie în patru jocuri la rând. Gerber a avut o șansă de 5: 5, dar ucraineanul a eliminat punctul de break și a fost promovat după al doilea meci.

Kalinina a renunțat la trei pase în 86 de minute și a folosit șase din cele 10 puncte de break. Ucraina a trimis 21 de pagini finale cu 32 de erori finale. Gerber a avut 18 victorii consecutive și 27 de greșeli. Nemțeanul a fost eliminat pentru a opta oară la Paris în primul tur, inclusiv al treilea an consecutiv.

Urmăriți videoclipul: #dziejesiewsportu: „Portarul perfect”! Poate Iga Świątek să se descurce cu fotbalul?

READ  Aducerea Poloniei și Ucrainei mai aproape de vamă și transportul feroviar ca model pentru alte țări

Naomi Osaka (WTA 2) a câștigat cu 6: 4, 7: 6 (4) Patricia Maria Dick (WTA 63). Japonezii au câștigat 15 turnee consecutive de Grand Slam. În primul set a avut trei seturi de mingi la 5: 2, dar și-a învins adversarul cu 5: 4. În al 12-lea joc al celui de-al doilea joc, Osaka a irosit mingea de meci, dar a încheiat meciul printr-un tie-break, în care nu și-a impresionat starea de spirit.

Într-o oră și 47 de minute, Osaka a avut 10 puncte de întrerupere și a folosit două. În prima sa pasă, a marcat 31 din 35 de puncte. Avea 39 de pagini terminate cu 35 de greșeli obligatorii. Dick a câștigat direct 19 mingi și a înregistrat 23 de erori. Japoneza are patru titluri de Grand Slam, câte două la US Open (2018, 2020) și Australian Open (2019, 2021). La Roland Garros, realizările sale au fost foarte modeste, deoarece a avansat în turul trei.

Un alt rival din Osaka a fost românca Ana Bocton (WTA 102), care a învins-o pe Elizabetta Cocchierto din Italia cu 6: 3, 6: 1 (WTA 113).

Roland Garros, Paris (Franța)
Grand Slam, Clay Court, fond de premii de 34,367 milioane euro
Duminică, 30 mai

Fete Singles Joc Runda 1:

Naomi Osaka (Japonia, 2) PD Patricia Maria Dick (România) 6-4 7-6 (4)
Paula Badosa (Spania, 33) – Lauren Davis (SUA) 6: 2, 7: 6 (3)
Anhelina Kalinina (Ucraina, K) PD Antelika Gerber (Germania, 26) 6-2 6-4
Daniel Collins (SUA) – Xiu Wang (Cine, Q) 6: 2, 4: 6, 6: 4
Ajla Domljanovic (Australia) – Katerina Koslova (Ucraina) 6: 2, 6: 4
Tanga Covinic (Muntenegru) PD Clara Burrell (Franța, WC) 6-3, 7-6 (8)
Ana Bocton (România) PD Elizabetta Cociarteo (Italia, LL) 6-1, 6-3

READ  Cupa Mondială de volei - Norvegia și Suedia se alătură în sferturile de finală...