Un alt meci de trei seturi pentru câștigătorul finalei WTA. Promovarea rapidă a femeii romane în Indian Wells

Un alt meci de trei seturi pentru câștigătorul finalei WTA.  Promovarea rapidă a femeii romane în Indian Wells

PAP / EPA / Ray Acevedo / În fotografie: Caroline Garcia

Lucas Ivanek

Caroline Garcia este într-un alt meci de 3 seturi la WTA 1000 din Indian Wells. Jucătoarea franceză de tenis a zdrobit opoziţia canadianei Leila Fernandez. Jucătoarea română Sorana Cirstia s-ar putea să fi trecut în turul următor.

A treia rundă va avea loc luni la Indian Wells. Caroline Garcia (WTA 5) a învins-o pe Leila Fernandez (WTA 49) cu 6-4, 6-7(5), 6-1. A fost o pauză în primul set, care a mers francezii cu 2:1. În al doilea set, tie-break-ul a aparținut canadianului, deoarece niciunul dintre jucătorii de tenis nu și-a pierdut serviciul. Nicio surpriză, pentru că favorita a dominat setul al treilea. Garcia a mers cu 1-1 într-o serie de cinci victorii consecutive.

Garcia a lovit 11 ași în meciul care a durat două ore și 13 minute. A marcat 42 pentru 49 la primul serviciu. Francezii au salvat două puncte de break și au folosit trei din cele patru ocazii de break. El a fost creditat cu 35 de terminatori și 28 de erori neforțate. Fernandez a avut 22 de lovituri directe și 30 de erori. Pentru Garcia, a fost al doilea 3-setter al turneului. În turul doi, ungurul a învins opoziţia Dalmei Calfi.

Garcia și-a extins recordul față în față cu finalista la US Open 2021 la 2-0. În ianuarie anul acesta, franțuzoaica s-a clasat pe primul loc la Australian Open. Aceasta este a noua sa apariție la Indian Wells. Ambii jucători de tenis din California au ajuns în turul al patrulea de două ori. Garcia a făcut-o în 2017 și 2018 și Fernandez în 2021 și 2022. Canadianul a jucat pentru a treia oară în turneu.

READ  Autoritățile Bulgariei și României sunt foarte bucuroși de intrarea țărilor lor în spațiul Schengen - EURACTIV.pl

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Ce a făcut?! O aruncare strălucitoare din genunchi

Sorana Cîrstea (WTA 83), următoarea adversară a câștigătoarei finalei WTA 2022, a învins-o pe Bernarda Pera (WTA 43) cu 6-3, 6-1. În 67 de minute, românul a marcat 19 din 22 de puncte la primul serviciu. Ea a avut cinci puncte de break și le-a folosit pe toate.

citeşte mai mult:
Două seturi într-un meci împotriva unui campion de Grand Slam. Începuturile bune și rele ale Magdei Lynette
Magdalena Fręch sperie vedeta. Un meci în trei seturi în arena principală
Urmărește meciurile Turului WTA online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)