Un duel de două ore într-o joi fierbinte. Maja Chualinska a evitat necazurile

Un duel de două ore într-o joi fierbinte.  Maja Chualinska a evitat necazurile

Maja Chwalińska a mai obținut o victorie în competiția ITF cu un fond de premiere de 60.000. Dolari pe terenurile de zgură din Olomouc. Joi, tenismenul polonez a făcut totul pentru a închide duelul în două seturi.

Rafai Smolensky

Maja Schwalinska

Getty Images/Robert Prang/În imagine: Maja Chualinska

Miercuri, Maja Chwalińska (WTA 166) a pierdut setul, dar a învins-o pe tânăra cehă Daryja Vidmanova. O altă contestatoare a lui Bielsko Biawa a fost Lina Papadakis (WTA 308). Nemțoaica, spre deosebire de poloneza, nu și-a luat rămas bun în primul tur, motiv pentru care a avut deja dueluri.

De data aceasta, Chwalińska a evitat situația de cu o zi înainte și nu a pierdut setul. Nu a fost ușor. În prima versiune, Polka a avut pauză, iar apoi abia a ieșit în 5: 3. Apoi l-a condus pe Papadakis la egalitate cu 5, dar finalul primei versiuni i-a aparținut tenismanului nostru.

Chwalińska a terminat primul set cu scorul de 7: 5. În al doilea caz, lucrurile au devenit mai ușor. După o lungă luptă, tânărul de 20 de ani a făcut o descoperire în meciul de deschidere. Apoi a mai marcat patru jocuri consecutive de 2-1 datorită cărora a câștigat în cele din urmă tot meciul după 2 ore și 13 minute 7-5, 6-1.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportu: Așa s-au distrat reprezentanții Poloniei

Chualinska s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei ITS 2022. Vineri, rusoaica Daria Astachwa (WTA 275), a 12-a cap de serie, va sta în cale. Polonezele vor avea șansa de a revanșa după înfrângerea din acest an în timpul Campionatului Mondial ITF de tenis. în luna mai, cu un fond de premii de până la 60.000. dolari la Roma.

READ  Bartosz Coric a luat o decizie cu privire la viitor. Există un anunț oficial

Veronica Valkoska și-a luat rămas bun de la masa cehă de joi. La dublu, Bulka și partenerul ei român Cristina Dino au reușit să câștige un singur meci. În sferturile de finală de joi, cehoaica Gabriela Andrea Knutson și franceza Victoria Montaigne s-au dovedit a fi mai bune decât ele, cu o victorie 6:4, 6:0.

Cupa ITSOlomouc (Republica Cehă)
ITF World Tennis Tour, terenuri pe zgură, fond de premii de 60.000. dolar
joi 21 iulie

a treia rundă de simplu:

Maja Chualinska (Polonia, 2) pe Lina Papadakis (Germania) 7-5, 6-1

Soțul meu sferturi de finală:

Gabriela Andrea Knutson (Cehia) / Victoria Montaigne (Franța) – Wironica Valkoska (Polonia, 4) / Cristina Dino (România, 4) 6-4, 6-0