Un fiasco pentru Liverpool! – Sport WP SportoweFakty

Un fiasco pentru Liverpool!  – Sport WP SportoweFakty

PAP/EPA/Vince Mignott/Imagine: Harvey Elliott (stânga) și Jaidon Anthony

Sebastian Cordic

După cinci meciuri de ligă fără înfrângere, Liverpool a pierdut senzațional cu 1-0 în deplasarea de acasă, în fața celui de jos, Bournemouth. Astfel, roșii au ratat ocazia de a se apropia de vârf, iar gazdele au părăsit zona retrogradării.

Încă de la începutul meciului, Liverpool FC a ținut să sublinieze că înfrângerea cu 7-0 a lui Manchester United nu a fost întâmplătoare. Deja în minutul cinci, după centrarea lui Andrew Robertson, lovitura de cap a lui Virgil van Dijk a lovit bara. Răspunsul lui Bournemouth ar fi putut fi imediat. Dango Ouattara a fugit în careu, l-a depășit pe Alisson, dar s-a aruncat prea mult peste lateral și a lovit doar plasa laterală.

Cu doar un sfert de oră de joc, roșii au trecut mingea pe lângă Neto. După un joc în suprafața de pedeapsă, Cody Gakpo a lovit transversala de la câțiva metri distanță. Oaspeții nu au avut însă timp să înceapă să sărbătorească, iar arbitrul i-a fluierat în ofsaid atacantul olandez.

Liverpool a dominat, dar nu a putut înscrie. Mai mult, gazdele au fost cele care au preluat conducerea. Ouattara s-a eschivat de fundașii din dreapta, a jucat plat în suprafața de pedeapsă, iar acolo de la opt metri Philip Billing doar a adăugat piciorul și a încântat mulțimea.

Urmărește videoclipul: la asta nu se aștepta portarul. Ce a facut el?!

Această întorsătură a evenimentelor i-a devastat pe oaspeți, care nu au reușit să revină în joc de la începutul jocului și până la sfârșitul primei reprize. Nu a existat practic nicio amenințare pentru golul lui Neto, iar Bournemouth a fost cel care a preluat conducerea. În ciuda meciului slab, jucătorii lui Jurgen Klopp ar trebui să meargă la vestiar cu scorul de 1: 1. Dar Van Dijk a eșuat lamentabil cu o lovitură de cap de la câțiva metri de minunata lovitură liberă a lui Robertson.

READ  Controversatul YouTuber a luat-o pe vedeta skateboarding-ului. Este, de asemenea, un boxer celebru

După schimbarea taberelor, întâlnirea nu a fost o scenă incitantă și doar înlocuirile au dat un impuls. James Milner ia aruncat mingea lui Diogo Jota, care a intrat cu capul din apropiere. Mingea a lovit mâna fundașului și, după ce a analizat video-arbitrul asistent, arbitrul a fluierat o lovitură de pedeapsă. Mohamed Salah l-a abordat și a făcut multe greșeli.

Echipa de la Anfield nu a avut mai multe ocazii și a pierdut meritat 0: 1. Setul al doilea a fost la un nivel slab, gazdele s-au concentrat în principal pe apărarea scorului, iar Liverpool a fost complet inutil în atac. Astfel, roșii au ratat șansa de a se apropia de primii 4, iar Bournemouth a lăsat nu doar ultimul loc în tabel, ci și zona retrogradării.

Bournemouth – Liverpool 1-0 (1-0)
1:0 – Philip Billing 28′

Compozitii:

Bournemouth: Neto – Adam Smith (80′ Ryan Fredericks), Jack Stevens, Marcus Sensi, Lloyd Kelly – Dango Ouattara, Joe Rothwell, Jefferson Lerma (81′ Louis Cook), Gaydon Anthony (88′ Mathias Vena) – Philip Billing (70 ‘Ryan) Christie) – Dominic Solanke (88’ Antoine Cimeno).

Liverpool FC.: Alisson – Trent Alexander-Arnold (65′ James Milner), Ibrahima Konate, Virgil van Dijk, Andrew Robertson – Harvey Elliott (46′ Diogo Jota), Fabinho (65′ Jordan Henderson), Stefan Bagcetti (88′ Fabio Carvalho) – Mohamed . Salah, Cody Gacbo, Darwin Nunez (66′ Roberto Firmino).

Cartonașe galbene: Billing, Anthony (Bournemouth) și Konate (Liverpool).

Judecător: John Brooks.