Un meci aprig între Polonia și Germania! Voleibaliştii au început sezonul reprezentativ

Un meci aprig între Polonia și Germania!  Voleibaliştii au început sezonul reprezentativ

Mateusz Pinek a câștigat primul punct pentru naționala Poloniei în 2023 cu un atac eficient. Însă în prima grupă, voleibalistii germani au luat avantaj (6: 9). S-au prezentat bine la recepție, au jucat eficient în atac și s-au prezentat bine în zona de serviciu, ceea ce s-a tradus în scor. La mijlocul setului, oaspeții au sărit patru puncte (8:12, 11:15). Polonezii au încercat să-și minimizeze pierderile, dar rivalii au păstrat avantajul până la ultimul. Ace a fost adăugat de Erik Rohrs (18:21), iar în ultima acțiune l-a atacat cu succes pe Linus Weber (21:25).

Vezi și: Cel mai tânăr voleibalist din naționala Poloniei! Un mare talent cu șansa de a debuta

Setul secund este din nou un început bun pentru germani (7:10). Alb și Roșu și-au compensat pierderile după ce l-au servit pe Mikoaj Sawicki (11:11). Cu toate acestea, mijlocul setului a mers bine pentru oaspeți, care au sărit de cinci puncte (13:18). Polonezii au început să-și compenseze pierderile. Kamil Seminyuk a arătat cu brio, iar după un atac reușit al lui Artur Zalbuk, gazdele s-au conectat (21:22). Germanii au avut o piesă de joc la 21:24, dar finalul polonezilor a fost un KO. Karol Buterin a arătat o serie de jocuri bune, iar Bennick a câștigat punctul final (26:24).

Finalul strălucit a dat aripile voleibaliştilor polonezi, care au început cu succes meciul următor (10: 6). Calitatea meciului oaspeților a scăzut ușor, drept urmare, la mijlocul grupei, echipa antrenorului Nikola Gerbic avansase deja puternic (16:10). În cele din urmă, ea a preluat controlul asupra situației și a câștigat convingător acest set unilateral. El a încheiat-o cu un atac eficient de la Sawicki (25:19).

READ  FC Academica Clinceni - FC Rapid 1923 2-3 (1-0). Liga Română - etapa a XV-a din prima ligă

Nemții nu au cedat și de la începutul sfertului patru au revenit să servească bine – Lucas Campa a servit 2 ași (1: 3). Ei și-au asumat riscuri și în domeniul serviciului.. Mai târziu, în set, un alt punct din acest element este adăugat de Moritz Reichert (10:14). Față de meciul precedent, rolurile s-au inversat și de data aceasta au fost voleibalistii germani cei care au preluat în sfârșit controlul asupra situației. Reichert a stabilit scorul la 17:25 cu un atac eficient și a numit ambele echipe în departajare.

Setul decisiv a început și cu serviciul de puncte al lui Kampa (0: 2). Polonezii au compensat pierderile (5: 5), dar ulterior vizitatorii au avut un avantaj nesemnificativ (6: 8). După o muncă grozavă încheiată de Eric Rohrs, aceștia au sărit de 3 puncte (9:12). După ce timpul a trecut și antrenorul a fost mustrat, gazdele au izbucnit în luptă (12:13). Tobias Crick a câștigat mingea meciului cu un atac de la mijloc, după care Rohrs a luat cu asalt blocul dublu și a încheiat competiția (13:15).

În primele meciuri ale sezonului, antrenorul naționalei Poloniei, Nikola Grbić, nu a putut apela la serviciile tuturor jucătorilor. Echipa nu are jucători din cele mai bune două echipe din competițiile de club recent încheiate – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle și Jastrzębski Wegiel, precum și Bartosz Kwolek și Pawe Zatorski. Michał Gierżot, care nu va fi în lot pentru primul turneu VNL 2023, nu a putut juca din cauza unei accidentări. Mikołaj Sawicki, Dawid Dulski și Kuba Hawryluk și-au făcut debutul în echipa națională a Poloniei.

READ  Calificări olimpice pentru jucători de volei: Polonia - Italia. Difuzare TV și streaming online