Un meci de luptă, dar România nu a câștigat. Campionii polonezi joacă fără un jucător principal

Un meci de luptă, dar România nu a câștigat.  Campionii polonezi joacă fără un jucător principal

În primul meci din faza grupelor Ligii Europene, MKS Zagoby Lubin a trebuit să recunoască superioritatea CS Minor Baia Marie. Silezia Inferioară a lipsit un jucător cheie în meciul de duminică.

Majorzata Bullock

Patricia Machado Mattelli

MATERIAL DE PRESĂ / MKS Zagope Lubin / Bawi Andracevic / Foto: Patricia Machado Mattelli

Europa League este o recompensă pentru noi toți. Vrem să arătăm cea mai bună parte a noastră. Luptă, surprinde, câștigă experiență, dovedește-te pe plan internațional. Meciurile cu o echipă din Rusia au arătat că acest lucru este posibil, iar acum avem șansa să facem următorul pas pentru a construi istorie – a spus Anita Schaboda, interagul dreapta al clubului de la Lubin.

Duminică, MKS Zagłębie Lubin a jucat primul meci din faza grupelor Europa League și au fost și câteva mici complicații. Unul dintre cei mai importanți jucători ai echipei din capitala Poloniei El Nahas a lipsit de la meciul de duminică. Monica Malechkiewicz nu s-a putut abține de acuzațiile lui Bozena Karkut, iar Monica Wu a fost nevoită să apere întregul duel, iar în rezervă a rămas doar neexperimentata Katarzyna Drzimica.

Romanii au intrat ceva mai bine în meci, dar jucătorii lui Lupin nu au venit la Baia Mare în deplasare și în scurt timp au început să lupte cu succes. Am văzut o competiție rapidă și agresivă în care s-au marcat multe goluri. Pe lângă gazde, s-a remarcat un centru dinamic – Christina Laszlo, iar în rândurile oaspeților a fost adesea Carolina Kochaniak-Sala cea care a purtat povara încheierii evenimentului.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewspport: Messi pe ringul de dans? nu captivează

READ  Leo Messi a fost atacat de antrenorul Barcelonei. Fotbalul „nu este normal”

Poate fi admirată și Emilia Galinska, care nu numai că a executat penalty-urile cu sânge rece, dar a și reușit să încerce perfect și să realizeze o lovitură precisă a meciului (8:9 pe 15). MKS Zagłębie Lubin arăta foarte bine, dar au existat câteva comentarii. Ceea ce a lipsit a fost, fără îndoială, un joc defensiv ceva mai bun și mai dur, care ar putea frustra formația din Baia Marie.

În al doilea sfert de competiție, starea victoriilor lui Lubin a început să se complice (11:11 la 20 de minute). Totul a început cu o lovitură de pedeapsă nefolosită a lui Carolina Kochanek Sala. Ulterior, campioanele Poloniei au lipsit de calitate pe aripi, Kenja Grzeb și Anita Schaboda nu au avut ziua lor, românii nu au intenționat să încetinească și au intrat în prima repriză cu un avans de patru goluri.

După ce și-a schimbat partea, Kinga Jakubowska, nevăzută anterior, s-a alăturat aruncării. Daria Zawistovska a făcut și ea o schimbare excelentă. Lupins s-au luptat ca niște leoaice și rezultatul a fost o întrebare deschisă tot timpul. Mai ales când Adrianna Górna (29:29 în minutul 53) a egalat pentru un gol gol, iar Kinga Jakubowska a folosit penaltyul mai devreme.

O clipă mai târziu, Monika W a arătat un tackle reușit, dar Daria Zawistowska a lovit, din păcate, bara transversală la o aruncare din stânga. Și s-a răzbunat. CS Minaur Baia Mare a mai marcat două goluri (31:29 în minutul 56) și a pierdut irevocabil scorul.