Un meci în două seturi în primul tur al turneului de la Ningbo. Najm nu a jucat în sferturile de finală

Un meci în două seturi în primul tur al turneului de la Ningbo.  Najm nu a jucat în sferturile de finală

Getty Images/Hector Vivas/Imagine: Anas Jaber

Rafael Smolensky

Următoarele meciuri din primul tur al turneului WTA 250 s-au disputat marți la Ningbo, China, iar capul de serie Ons Jabeur a petrecut mai bine de două ore pe teren. Primul sfert de finală a fost cap de serie ca „Doi” de Petra Kvitova.

Ons Jabeur a concurat săptămâna trecută la Guadalajara, unde aventura ei s-a încheiat în etapa finală 1/8. Tunisianul a decis să accepte wild cardul și să concureze la Ningbo Open. A jucat primul ei meci marți și nu i-a fost ușor.

De trei ori finalista de Grand Slam a avut nevoie de două ore și 16 minute pentru a o învinge pe Diane Barry cu 7-6 (3), 7-5. Franțuzoaica poate regreta cu siguranță șansele ei, întrucât adversara ei nu a servit la un nivel înalt. Cu toate acestea, ea a folosit doar 3 din 15 puncte de break și a fost spartă de patru ori.

Jaber s-a calificat în 1/8 de finală, unde adversara ei va fi Tamara Korbach miercuri. Germana a învins-o pe britanică Jodi Berg 6:2, 7:6 (1).

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Privește cu atenție. Ea a furat spectacolul în centrul orașului

Sorana Cirstea, cap de serie a treia, a pierdut primul set. Românca a învins-o însă pe americanca Claire Liu cu 7:5, 4:6, 6:3. Datorită acestui fapt, ea se va confrunta miercuri cu Katerina Siniakova. Cehia a învins-o cu încredere pe americanca Elisabeth Mandlik cu 6-0, 6-4.

READ  Calificări la Euro 2024 și meciuri amicale - Program de difuzare

Campionul de la Guangzhou, Xiu Wang, nu va cuceri tribunalele din Ningbo. Chinezoaica a pierdut în primul tur în fața Nadiei Podoroska cu 6:7 (3), 4:6. Miercuri, argentiniana va concura pentru sferturile de finală împotriva Valeriei Sawinich. Rusoaica s-a dovedit a fi cu un break mai bună decât Varvara Grachewa, care a jucat pentru Franța, în fiecare set și a câștigat cu 7:5, 7:5.

Camila Rakimwa a făcut o revenire uimitoare marți. Jucătoarea rusă pierduse deja în fața Arantxa Rus cu 3-6, 2-5, dar a salvat două puncte de meci și în cele din urmă a învins-o pe olandeză cu 3-6, 7-6 (5), 6-3. Adversara lui Rakhimova în meciul din sferturile de finală va fi compatriota ei Diana Schneider. Ea a câștigat împotriva chinezului Zhuoxuan Bai 6:4, 1:6, 6:2.

Petra Kvitova a fost prima care a ajuns în sferturile de finală la turneul de la Ningbo. Trebuia să se confrunte miercuri cu cea de-a doua cap de serie a cehiei Yulia Putintseva, dar Kazachka s-a retras.

Ons Jabeur (Tunisia, 1/Cupa Mondială) – Diane Barry (Franța) 7:6(3), 7:5
Tamara Korbach (Germania) – Judy Berg (Marea Britanie, S) 6:2, 7:6(1)
Sorana Cîrstea (România, 3) – Claire Liu (SUA) 7:5, 4:6, 6:3
Katerina Siniakova (Republica Cehă) – Elisabeth Mandlik (SUA) 6:0, 6:4
Nadia Podoroska (Argentina) – Xiu Wang (China, Cupa Mondială) 7:6(3), 6:4
Valeria Sawinjic (S) – Varvara Graczewa (Franța, 5) 7:5, 7:5
Camila Rakimoa – Arancha Rus (Olanda, 6) 3:6, 7:6(5), 6:3
Diana Schneider – Zhuoxuan Bai (China, calificări) 6:4, 1:6, 6:2

READ  Scene șocante din România. Nu a mai fost niciodată o luptă ca asta până acum

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)