Un război al nervilor în confruntarea dintre Arsenal și Porto. Decizia a fost luată pe penalty

Un război al nervilor în confruntarea dintre Arsenal și Porto.  Decizia a fost luată pe penalty

O serie de lovituri de departajare l-au determinat pe a șasea calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Arsenal a compensat pierderea din primul meci împotriva lui FC Porto și a marcat un gol pentru a face scorul 1-0, aducând echipa la unsprezece. Se pare că echipa din Londra era mai bună la aceste lucruri.

Sebastian Szczytkowski

Meci de Liga Campionilor: Arsenal - Porto

PAP/EPA / Neil Hull / Meciul Ligii Campionilor: Arsenal – Porto

Primul meci s-a jucat pe Estadio do Dragao conform regulilor FC Porto. Dragonii au avut un avantaj cu 1-0 și nu i-au permis lui Arsenal să-și atingă obiectivul. Gunners au avut probleme cu atacurile periculoase și cu tragerea la țintă. Un semn bun pentru ei a fost să marcheze până la 12 goluri în trei meciuri din Premier League după întoarcerea de la Porto. Echipa lui Mikel Arteta a avut ceva de îmbunătățit ofensiv dacă ar reveni în primii opt din Europa. Cu siguranță nu era într-o poziție de pierdere înainte de revanșa.

În minutul 13 s-a răspândit mirosul unui gol de la Arsenal și, deși nu a fost înscris, mulțimea londoneză a luat viață după primul șut pe poartă. I-a dat-o lui Bukayo Saka după ce și-a batjocorit adversarul cu un truc. Interul a alergat câțiva metri în fața porții, dar a lovit mingea cu nepăsare. Nu a durat mult până când Martin Odegaard l-a speriat pe Diogo Costa cu încă două lovituri imprecise.

Evanilson a fost cel mai periculos pentru Arsenal. Prima repriză s-a încheiat și atacantul de la Porto a lovit două șuturi periculoase. Primul s-a dovedit a fi încă inexact, dar al doilea a fost un test serios pentru David Raya. Spaniolul s-a aflat pe linie și a fost neînvins.

READ  Pe tot parcursul războiului, el nu a luptat pentru centura de campionat în Polonia. Consecințe grave înainte de FEN 39

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Își va aminti obiectivul pentru tot restul vieții. Ce s-a întâmplat acolo?!

Nu a lipsit Jacob Kuyor în apărarea lui Arsenal, iar ratingurile sale se îmbunătățesc sub managerul Mikel Arteta. În prima repriză, polonezul nu a fost nevoit să treacă de multe examene dificile. FC Porto a atacat din când în când, dar nu a existat haos de partea candidatului echipei naționale Michel Probers.

Arsenal a egalat cu adversarul în minutul 41. Golul, care a făcut scorul 1-0, i-a făcut pe suporteri și pe antrenorul Gunners să se simtă jubil. Gazdele au avut posesia în jumătatea lui Porto, iar apoi Martin Odegaard și Leandro Trossard au lansat un dublu atac. Jucătorii au făcut schimb de pase cu impunitate, iar la finalul atacului Leandro Trossard a tras un șut de plat spre colțul îndepărtat. Pepe și Diogo Costa erau disperați, deoarece Portugalia a pierdut avantajul, iar jocul de promovare a început practic din start.

La începutul reprizei secunde, una dintre intervențiile lui Jacob Kuyor a fost întâmpinată cu aplauze pentru că l-a tratat ca un maestru pe driblingul Francisco Conceicao. Un alt lucru este că nu au existat alte motive de bucurie, pentru că după ce scorul acasă și în deplasare a fost egal, a început mai mult jocul de blocaj. Era previzibil, deși fanii aveau iluzia că va fi diferit.

Antrenorii, spre deosebire de spectatorii neutri, păreau mulțumiți de meci. Au trecut peste 80 de minute și nici Mikel Arteta, nici Sergio Conceição nu au făcut nicio modificare în formația de start. Cele mai interesante acțiuni de după pauză au fost cele rezumate prin acordarea de aruncări libere. Golul lui Porto nu a fost gol din cauza unei greșeli, iar atacul periculos al lui Porto a fost oprit din offside.

READ  FC Barcelona vorbește despre transferul lui Mohamed Salah. Cu toate acestea, există o problemă majoră

Prelungirile nu au adus nicio recuperare. Meciul a început cu un gol al lui Leandro Trossard, iar meciul a fost foarte modest, iar calificarea în sferturile de finală a Ligii Campionilor s-a decis la penalty-uri. Jucătorul solid Jacob Kuyur nu a mai fost pe teren din minutul 106 și a fost înlocuit de Alexander Zinchenko.

În al unsprezecelea, jucătorii lui Arsenal s-au dovedit a fi mai buni cu 4: 2. Pentru Arsenal, Martin Odegaard, Kai Havertz, Bukayo Saka și Declan Rice au marcat goluri grozave. Eroul finalului a fost portarul David Raya, care și-a ales constant partea stângă și a blocat astfel șuturile lui Wendel Wanderson.

Arsenal – Porto 1-0 K 4-2 (1-0, 1-0, 1-0)
1-0 – Leandro Trossard 41’

Primul meci: 0:1. Promovare: Arsenal FC