Un record mondial incredibil în finala Diamond League. Cinci secunde, abisul

Un record mondial incredibil în finala Diamond League.  Cinci secunde, abisul

La Eugene a fost campioană mondială. S-a întors pentru a șterge pata Budapestei

Kipyegon nu a ajuns în finala Diamond League, deși cele mai bune realizări ale ei au fost în aceste întâlniri. Dar au existat și alte vedete: Cu Godaf Tsegay la cârmă. A fost campioană mondială anul trecut la Eugene la această distanță, dar a căzut scurt la Budapesta. A ajuns pe linia de sosire pe locul 13, dar a fost depășită la 10.000 de metri, unde a câștigat medalia de aur. Astăzi și-a arătat clasa la unitatea ei preferată în cursa mai scurtă. Deși totul indică asta Nu va rezulta mare lucru din asta.

Tsegay a trebuit să lupte pentru victorie Beatrice ChebetPoate cu un alt reprezentant al continentului african. Două stimulatoare cardiace americane au atins o viteză mare, apoi un etiopian a luat conducerea pe neașteptate Burke Hylum. A alergat pentru naționalele ei, dar cu cinci ture înainte de linia de sosire a părăsit pista. În acest moment, Tsegay și Chebet alergau în jurul recordului mondial al lui Kipyegon – cu excepția Au rămas singuri.

Ultima tură este grozavă. Cum a făcut Godaf Tsegay?

Etiopiana a stabilit un ritm ridicat, dar se aștepta ca kenyana să-și schimbe ritmul, măcar pentru o clipă. Shebet nu era dispusă să-și urmeze rivala ca pe o umbră. Până la final, cu câteva sute de metri înainte de linia de sosire, Tsegai a sărit departe, Am accelerat și mai mult. Luminile care marcau timpul record al lui Kipyegon erau deja în spatele ei când a început ultima tură.

„Acesta este singurul mod de a dezvolta sportul”, a spus Sebastian Czmara despre atletismul polonez. video/Materiale de presare/Materiale de presare

Godaf Tsegay/Eduardo Soteras/Agenția de presă din Franța

Însuși Faith Kipyegon a fost surprinsă de rezultatul ei record/Michel Euler/Associated Press/Stiri de Est

Gudav Tsegay termină cursa de 10.000 m la Budapesta – Sivan Hassan nu poate face față, cade chiar înainte de linia de sosire/Samad Jewel/Agenția de presă din Franța