Un thriller incredibil care are loc în Miami! O înfrângere surprinzătoare pentru cehi

Un thriller incredibil care are loc în Miami!  O înfrângere surprinzătoare pentru cehi

PAP/EPA/JASON SZENES/Foto: Camilla Giorgi

Lukas Ivanek

În prima zi a turneului de la Miami (WTA 1000), a fost o emoție incredibilă. În meciul dintre Camila Giorgi și Kaya Kanepi, fiecare dintre cele trei seturi s-a decis în tie-break. În mod neașteptat, Linda Fruhvirtova a fost eliminată.

De la Indian Wells, jucătorii de tenis s-au mutat la Miami, unde a început următorul turneu WTA 1000. Camila Giorgi (WTA 44) și Kaia Kanepi (WTA 57) au avut o luptă uluitoare. Italianul a câștigat cu 7: 6 (4), 6: 7 (4), 7: 6 (4) după trei ore și 37 de minute. În tot meciul, ea a servit 11 ași, cu opt mai puțini decât adversara ei. Giorgi a avut 14 greșeli duble, iar Kanepi a avut șapte. Ambii jucători au avut 10 puncte de break și patru puncte fiecare. Fiecare a marcat 135 de puncte.

Giorgi a avut cel puțin un avantaj de break în fiecare set. În prima, ea a condus 5:2 și a avut două piese de set, una în repriza a nouă și a douăsprezecea. La rândul său, în departajare, a început goana. Mergând cu 0-3, ea a marcat șapte din cele opt puncte consecutive. În al doilea, l-a reînviat pe Kanepi de la 2: 4 și a condus în al treilea meci. În ea, italianul conducea cu 5: 0, pierzând încă cinci meciuri. Pe parcurs, ea a ratat două mingi, câte una în al nouălea și al zecelea joc. Într-un tie-break, Giorgi a zdrobit rezistența adversarei și o va întâlni în turul doi pe Victoria Azarenka.

READ  Bologna a suferit o lovitură dureroasă în derby-ul de fotbal

Surpriza este eliminarea Lindei Frohvertova (WTA 50), care a pierdut cu 2:6, 6:4, 4:6 cu Kathryn Sepov (WTA 172). Întâlnirea a durat două ore și nouă minute. Cehul de 17 ani a comis 13 duble greșeli. Canadianul a folosit opt ​​dintre cele 12 puncte de meci ale sale. Fruhvirtova a ajuns anul trecut în turul al patrulea la Miami. Următoarea adversară a lui Sipov va fi Jessica Pegula.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: Blachowicz a plecat într-o vacanță ciudată. Arată o imagine de succes

Elise Mertens (WTA 39) a învins-o pe Alicia Parks (WTA 56) cu 6-1, 6-4. În minutul 91, belgianul a apărat trei puncte de break și a folosit patru dintre cele nouă ocazii de break. Ea a marcat 21 din 28 la primul serviciu. Ea se va confrunta cu Daria Kasatkina în turul doi.

Marta Kostyuk (WTA 38) a câștigat cu 6:3, 6:2 cu Elisabetta Cocciaretto (WTA 49). În meciul, care a durat 77 de minute, ucraineanca a marcat 30 din 36 de puncte la primul serviciu. Ea a anulat trei puncte de break și a folosit trei dintre cele patru oportunități de break. Teresa Martinkova (WTA 113) a revenit de la 4-6, 1-3 pentru a o învinge pe Tamara Korbach (WTA 87) cu 4-6, 6-4, 6-3.

Julia Putintseva (WTA 43) a pierdut cu 6:7 (4), 2:6 cu Rebecca Marino (WTA 83). Kazaszka nu a creat nicio șansă de spargere. Canadianul a folosit două dintre cele zece puncte de break. Ea a servit 10 ași și a marcat 29 din 36 la primul serviciu. Următorul adversar al lui Marino va fi Coco Gauff.

A întâlnit-o pe concurentă numărul unu Jelena Rybakina, care a câștigat titlul la Indian Wells duminică. Ea o va înfrunta pe campioana de la Wimbledon, Ana Kalinska (WTA 64), care a revenit cu 1-3 în jos în primul set și a învins-o pe Victoria Jimenez Kasintseva (WTA 171) cu 6-4, 6-2. Miriam Bjorklund (WTA 149) a învins-o pe Jasmine Paolini (WTA 71) cu 4-6, 6-4, 6-4. Suedeza s-a născut din nou în setul trei cu scorul de 1: 3, 15-40.

READ  LGP în Szczuczyńsk. Halvor Aigner Grandrod continuă să fie puternic. Vântul a tulburat

Xiyu Wang (WTA 58) a învins-o pe Brenda Fruhvirtov (WTA 142) cu 6-0, 7-5. Chinezii conduceau cu 6-0 și 3-0 pentru a pierde trei meciuri consecutive. Ea și-a asigurat promovarea prin spargerea adversarei în al doisprezecelea joc din setul doi. Irina Camelia Bego (WTA 34) a învins-o pe Alexandra Ayala (WTA 219) cu 6-2, 7-5. Românca a recuperat pierderile din ambele seturi. În primul din 0:2, ea a câștigat șase meciuri consecutive. Al doilea lot a oferit vibrații grozave. Begu a fost în jos cu 5-1 doar pentru a schimba averea după ce a făcut cinci salvari la piață.

Miami OpenMiami (Statele Unite ale Americii)
WTA 1000, Hard Court (Laykold), fond de premii de 8,8 milioane de dolari
marti 21 martie

Prima rundă de simplu:

Camila Giorgi (Italia) – Kaya Kanepi (Estonia) 7-6 (4), 6-7 (4), 7-6 (4).

Programul campionatului feminin și rezultatele

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)

READ  FC Barcelona vorbește despre transferul lui Mohamed Salah. Cu toate acestea, există o problemă majoră