Un thriller incredibil în Doha. Marea renaștere a fostului campion

Un thriller incredibil în Doha.  Marea renaștere a fostului campion

Jucătorii de tenis intră în Doha (WTA 1000). Belarusa Victoria Azarenka, de două ori câștigătoare a turneului, a schimbat jocul împotriva kazahului Julia Putinseva în circumstanțe minunate.

Lucas Ivanek

Victoria Azarenka

PAP / EPA / Dean Levins / În fotografie: Victoria Azarenka

Cea de-a 20-a ediție a turneului a început duminică la Doha. Întâlnirea dintre Victoria Azarenka (WTA 17) și Julia Putintseva (WTA 42) a fost foarte emoționantă. Belarus a câștigat cu 5: 7, 6: 2, 7: 5. În al treilea set, de două ori campioană la Australian Open și-a revenit după un scor de 0: 4. În al 10-lea joc, a apărat mingea de meci. Azarenka a câștigat la Doha în 2012 și 2013.

Au fost 36 de puncte de pauză în jocul de două ore și 48 de minute. Azarenka a luat 6 pentru 23, iar Putin Seva a schimbat patru din 13 ocazii. Belarusul a trimis 44 de lovituri finale cu 35 de erori forțate. Kazaska a câștigat cu 27 de mingi direct și cu 32 de erori. Un alt adversar al fostului lider al clasamentului a fost Madison Frankl (WTA 60), care l-a învins pe Ipek Oz (WTA 271) cu 7: 5, 6: 3. Americanul, care a revenit 0:3 în primul set, a salvat două seturi în al 10-lea joc.

Belinda Benici (WTA 24) fusese deja eliminată în primul tur, pierzând în fața Clarei Dawson (WTA 33) cu 4: 6, 6: 3, 3: 6. Într-o oră și 57 de minute de joc, Danemarca a aruncat șapte ași și a folosit patru din 10 puncte de break. Următorul său concurent este spaniolul Paul Bados.

READ  Meci ATP la sală: înfrângerea lui Hurgas în finala de dublu

Urmărește videoclipul: Acesta se numește gest! Vedeta sportului s-a mândrit cu un cadou de lux
Ana Konjuh (WTA 52) a câștigat 2 ore 21 minute 4: 6, 7: 5, 6: 3 în fața Martei Kostiuk (WTA 49). Înviat din croată 4: 6, 1: 3. A marcat 18 puncte de break și șase break-uri pe tot parcursul jocului. În turul doi o va înfrunta pe Annette Kontaveet din Estonia. Sorana Cîrstea (WTA 30) a învins-o pe Mayer Sheriff (WTA 65) cu 6: 2, 6: 1 în 67 de minute. Românul a marcat 60 de puncte (60,6%) din cele 99 pe care le-a jucat, următorul său adversar fiind spaniolul Corbin Muguruza.

Jessica Begula (WTA 14) a învins-o în set pe Katarina Siniakova (WTA 45) cu 6-3, 6-2. În 68 de minute, americanul a apărat trei din cele patru break-uri și a marcat patru break-uri. Sophia Kenin (WTA 90) a cunoscut o altă dezamăgire. A pierdut în fața campioanei Australian Open 2020, Ann Lee (WTA 57) 3: 6, 7: 6 (5), 3: 6. Într-o oră și 54 de minute de competiție, a patra rachetă din lume a cedat de cinci ori. Li a aruncat 14 ași.

Qatar Total Energies OpenDoha, Qatar)
WTA 1000, Heart Court, premii în bani de 2.331 de milioane de dolari
Duminică, 20 februarie

Single primul tur:

Jessica Begula (SUA, 9) cu Katarina Siniakova (Cehia) 6-3 6-2
Victoria Azarenka (Belarus, 12 ani) cu Julia Putintseva (Kazahstan) 5: 7, 6: 2, 7: 5
Clara Dawson (Danemarca) b Belinda Benici (Elveția) 6-4 3-6 6-3
Alison van Uydwank (Belgia) – Vera Svonariova (Rusia, CM) 6: 4, 6: 4
Sorana Sirstia (România) cu Mayer Sheriff (Egipt, CM) 6-2, 6-1
Madison Frankl (SUA) – Ibek Oz (Turcia, CM) 7-5 6-3
Ana Konjuh (Croația) cu Marta Kostyuk (Ucraina, K) 4-6, 7-5, 6-3
Ann Lee (SUA) – Sophia Kenin (SUA) 6: 3, 6: 7 (5), 6: 3
Amanda Anisimova (SUA) cu Beatrice Hadat Mia (Brazilia, K) 7-5 6-4
Gaja Juan (Slovenia, Q) cu Stephanie Vokele (Elveția, K) 6-3 6-2