Una grea pentru una dintre preferatele mele. Un thriller neobișnuit plasat în Indian Wells

Una grea pentru una dintre preferatele mele.  Un thriller neobișnuit plasat în Indian Wells

PAP/EPA/JASON SZENES/Imagine: Caroline Garcia

Lukasz Iwanek

Franța Caroline Garcia a participat la un meci de trei seturi împotriva maghiarei Dalma Gelfi la Campionatele WTA 1000 de la Indian Wells. Confruntarea dintre Bernarda Pera și Lyudmila Samsonova a fost o poveste incredibil de interesantă.

Runda a doua la Indian Wells este încheiată. Din acest moment, toți jucătorii de tenis clasați au început să joace în turneu. Printre aceștia se numără și Caroline Garcia (WTA 5), care nu a evitat problemele la deschidere. A învins-o pe Dalma Jelfi (WTA 80) cu 6-1, 6-7(4), 6-4.

Primul grup a promis o călătorie atât de dificilă pentru franțuzoaică. În al doilea set, provocatorul a întâmpinat o rezistență puternică. Nu existau distanțiere, iar piesa de cravată îi aparținea lui Gilvy. În Game 3, Garcia a lovit batatorul final la out final. S-a spart 6:4 și a fost actualizat după două ore și șapte minute.

Pe tot parcursul meciului, Gilfi a servit 14 ași, în timp ce Garcia a luat șapte. Franceza a marcat 48 din 55 la primul serviciu. Ea a salvat patru puncte de break și a transformat trei dintre cele nouă puncte de break. Leila Fernandez din Canada va fi următoarea ei adversară.

Urmăriți videoclipul: #dziejesiewsport: Faceți cunoștință cu un bărbat care marchează goluri în… mănuși de construcție

Bernarda Pera (WTA 12) a învins-o pe Lyudmila Samsonua (WTA 43) 2:6, 7:6(8), 7:6(6). Americanul a pornit în urmărire de la 2: 6, 1: 3. La sfârșitul celui de-al doilea set, a existat o acumulare de emoții. Reprezentantul națiunii gazdă a câștigat patru meciuri consecutive. Am ratat patru piese de set și s-a dus la departajare. În ea, Berra a apărat trei mingi de meci. În al treilea set, ambii tenismeni au marcat câte un break. Cravata s-a rupt din nou. Samsonova a condus cu 5-4, dar în final americanul a câștigat.

READ  Sirul de miracole de la Manchester City continuă. Golul în cele din urmă va ucide visele lui Arsenal Pica

În meciul de trei ore și un minut, Berra a salvat 10 dintre cele 13 puncte de break și a transformat cinci dintre cele 12 puncte de break. Ea a marcat cu cinci puncte mai puține (116-121), dar a avansat cu 2-1 în bilanţul întâlnirilor lui Samsonova. Urmatoarea contestatoare pentru americanca va fi Sorana Cirstea (WTA 83), care a castigat primul set cu 6-1 in fata lui Madison Keys (WTA 20). Al doilea meci nu s-a întâmplat pentru că finalista de la US Open 2017 a zgâriat.

Beatrice Haddad-Maia (WTA 13) a trecut de Katerina Siniakova (WTA 45) cu 5-7, 7-6(4), 6-3. L-a reînviat pe brazilian de la 5: 7, 3: 5. Într-un meci care a durat 2 ore și 37 de minute, am avut șase puncte de break și le-am folosit pe toate. Jucătorul ceh a transformat cinci din șapte ocazii de break-point. În runda a treia, Haddad Maya o va înfrunta pe ucigașul Emmei Radukan, Magda Lynette.

Daria Kasatkina (WTA 8) a folosit șapte dintre cele 13 puncte de break și în 63 de minute a învins-o pe Tatyana Maria (WTA 70) cu 6-2, 6-1. Jelena Rybakina (WTA 10) a învins-o pe Sofia Kenin (WTA 170) cu 7-6(6), 7-6(5) pentru a le întâlni pe cele două campioane de Grand Slam. În setul doi, Kazaszka a revenit de la 1: 4. Într-un meci care a durat două ore și opt minute, câștigătoarea Campionatului de la Wimbledon 2022 a înscris 10 puncte bonus (90-80) și a mărit bilanțul confruntărilor cu australianul 2020. Campion deschis la 2-0.

BNP Paribas este deschisIndian Wells (SUA)
WTA 1000, teren dur, fond de premii: 8,8 milioane de dolari
Sambata, 11 martie

READ  SSC Farul Constanţa 1920 - FC Rapid 1923 2-0 (1-0). Liga rumuńska - 18. Colica Ligue 1

A doua rundă de simplu:

Caroline Garcia (Franța, locul 5) – Dalma Gelfi (Ungaria, LL) 6-1, 6-7 (4), 6-4
Daria Kasatkina (8) – Tatyana Maria (Germania) 6-2, 6-1
Yelena Rybakina (Kazahstan, 10 ani) – Sofia Kenin (SUA) 7-6 (6), 7-6 (5)
Beatriz Haddad Maya (Brazilia, 13 ani) vs Katerina Siniakova (Cehia) 5-7, 7-6 (4), 6-3
Paula Bados (ESP 21) – Nuria Barrezas Diaz (ESP) 6-2 7-5
Martina Trevisan (ITA 23) – Madison Brengle (SUA) 5-7, 6-1, 6-2.
Bernarda Pera (SUA) – Lyudmila Samsonova (12) 2:6, 7:6 (8), 7:6 (6)
Sorana Cîrstea (România) – Madison Keys (SUA, 19 ani) 6-1 și a renunțat

Programul turneelor ​​feminine și rezultatele

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)