Urmează o mare confruntare. Iga Świątek a întâlnit un alt adversar

Urmează o mare confruntare.  Iga Świątek a întâlnit un alt adversar

Twitter/ESPN/Karolina Muchova după finala Roland Garros din 2023

Lukas Ivanek

Iga Świątek a întâlnit un alt adversar la Campionatele WTA 1000 de la Montreal. Ea se va confrunta cu poloneza Karolina Muchova, care a fost învinsă în finala de la Roland Garros anul acesta.

Iga Świątek a avut de-a face cu Karolina Pliskova și a așteptat următoarea contestatoare la Montreal. Cehia Karolina Muchova a fost cea care a învins-o și pe Sorana Cîrstea cu 7: 5, 6: 4. În primul set, românca a trecut de la 0: 2 la 5: 4, dar a pierdut ultimele trei meciuri. Am condus cu 2-0 în setul doi.

Întâlnirea a durat 1 oră și 47 de minute. Macova a marcat 33 din cele 47 de puncte la primul serviciu. Ea a răspuns la șase dintre cele opt puncte de break și a avut patru dintre cele nouă puncte de break.

Švedek și Muchova se vor întâlni pentru a doua oară în acest an. Poloneza s-a impus cu 6: 2, 5: 7, 6: 4 în finala incitantă de la Roland Garros.

Muchova a ajuns la prima ei finală de Grand Slam la Paris. În plus, se poate lăuda cu semifinalele Australian Open 2021 și sferturile de finală de la Wimbledon 2019 și 2021. Cehia a câștigat singurul titlu din Turul WTA în 2019 la Seul.

Până în prezent, Muchova are nouă victorii în topul celor mai bune 10 jucătoare de tenis. Am obținut trei astfel de victorii anul acesta. Cehoaica a învins-o pe elvețiana Belinda Bencic la Dubai și pe greaca Maria Sakkari și Arina Sabalenka în prima și, respectiv, în semifinalele Campionatului Roland Garros.

READ  Clasamentul HLTV al celor mai buni jucători din CS: GO 2021: 11. „The Machine”

Meciul dintre Świątek și Muchova va avea loc la Montreal, joi, 10 august. Data și ora exactă pentru acest meci vor fi cunoscute după ce organizatorii vor publica un plan detaliat de joc pentru ziua respectivă.

Open National Bank oferit de RogersMontreal, Canada)
WTA 1000, teren dur, fond de premii: 2,788 milioane de dolari
miercuri 9 aug

A doua rundă de simplu:

Karolina Musova (Cehia 14) – Sorana Cîrstea (România) 7-5 6-4

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)