Ușile Ligii Campionilor sunt închise pentru Rakov. Campioana poloneză încă nutrește speranțe

Ușile Ligii Campionilor sunt închise pentru Rakov.  Campioana poloneză încă nutrește speranțe

Liga Campionilor s-a îndepărtat de Rakov. În primul meci din turul al patrulea de calificare pentru meciurile de elită, Czestochowa a pierdut cu 0:1 cu FC Copenhaga. El a marcat singurul gol al meciului în minutul nouă.

Michael Bigza

Martin Cibula

PAP/Valdemar Disca/Poza: Marcin Cipolla

După mulți ani, campioana Poloniei s-a trezit în runda decisivă în lupta pentru faza grupelor din Liga Campionilor. Rivalul lui Raków a fost campioana daneză FC Copenhaga, cu săritura cu prăjini Kamil Grabara între stâlpi.

Confruntări au avut loc la Sosnowiec. Jucătorii au fost întâmpinați pe teren nu doar de imnul Ligii Campionilor, ci și de ploaia torențială și o furtună de un sfert de oră.

Locuitorii din Czestochowa au avut propriul plan pentru acest meci. L-ar obliga pe adversar să comită un fault în propria jumătate și, după ce a luat posesia, l-ar căuta pe Fabian Piasecki. Așa arăta în minutul șapte. Atacantul Raków a lovit de la distanță, iar Grabara a apărat cu mici probleme.

Urmărește videoclipul: Care sunt noutățile! Eroul polonez caută mai multe întăriri

Câteva clipe mai târziu, oaspeții au venit în față pe neașteptate. Mohamed Elyounoussi a jucat din stânga suprafeţei de pedeapsă. Mingea a sărit din greșeală de la Bogdan Rakovitan, care stătea la câțiva metri în fața porții, și a căzut în plasă la stâlpul apropiat. Vladan Kovacevic încă încearcă să salveze situația, dar nu poate face mare lucru.

După ce au marcat golul, campionii danezi nu au intenționat să deschidă, ci mai degrabă l-au așteptat pe Rakov. În minutul 22, Czestochowa a trebuit să facă prima roca. Jean Carlos Silva a suferit o accidentare musculară, forța motrice pentru gazde în prima etapă.

READ  Monika Kobylinska va juca în România

Trei minute mai târziu, Kevin Dicks a rupt legătura cu Grabara. Piański a ajuns la minge cu trei metri înainte de poartă. Un șut dintr-un unghi ascuțit a zburat puțin peste bară.

În următoarele minute, campionii Poloniei se loveau cu capul de perete. În minutul 41, fanii lui Sosnowic s-au bucurat pentru o clipă. Milan Rondic a reușit mingea cu capul de pe dreapta și Giannis Papanicolaou a trecut în plasă. În urma analizei VAR, s-a constatat că jucătorul gazdei în prelungiri fusese ușor în ofsaid anterior, iar arbitrul a anulat golul.

Schimbându-și poziția, Rakov a trecut mai întâi la ofensivă. Gazdele pun multă presiune asupra oaspeților. Cu toate acestea, FC Copenhaga a fost în minutul 51 cel care ar putea mări scorul. Sutul lui Ronnie Bardji dintr-un unghi îngust a fost salvat de Vladan Kovacevich. După un timp, Papanicola a greșit, șutul de la distanță al lui Victor Claesson a trecut pe lângă poartă.

Rakov a reușit să egaleze în minutul 58, când lovitura tehnică a lui Diane Sorisko a ratat linia de jos. Șapte minute mai târziu, mingea a căzut la picioarele lui Sonny Keitel – un șut de zece metri a trecut chiar peste poartă.

Copenhaga i-a răspuns campioanei Poloniei în minutul 69, când Mohamed El-Younesi a marcat din suprafața de pedeapsă. Mingea a sărit de Gustav Bergren. Vladan Kovacevic a rămas alert și a blocat șutul.

În minutul 80, Dawood Schwarga a făcut trei înlocuiri. Campioana Poloniei avea avantaj și căuta egalitatea. Oaspeții au reușit să se apere și au luat un avans modest până la final fără probleme majore.

Campioanele Poloniei au încă șanse să se califice în faza grupelor Ligii Campionilor, dar pentru revanșa de la Copenhaga (miercuri, 30 august, ora 21) ar trebui să joace mai bine în atac decât marți seara la Sosnowiec.

READ  Primul steag polonez a fost afișat la Katowice de un jucător de fotbal. 100 de ani trec

Rakov Czestochowa – FC Copenhaga 0:1 (0:1)
0:1 – Bogdan Rakovitan (singur) 9′

Compozitii:

Rakov Czestochowa: Vladan Kovacevich – Bogdan Rakovitan, Adnan Kovacevich, Milan Rondic (80′ Srdjan Plavsic) – Fran Tudor, Giannis Papanicolaou, Gustav Bergren, Jean Carlos Silva (22′ Dejan Sorescu) – Vladislav Kocherhin (80′ Ben Lederman), Fabian Piasecki (80 ‘). Lukasz Zvolenski), Marcin Cipolla (60’ Sonny Keitel).

FC Copenhaga: Kamil Grabara – Elias Gellert, Dennis Favreau, Kevin Dicks, Berger Melling – Victor Clayson (Lucas Lerager 64), Rasmus Falk (86 Oscar Hoglund), Diogo Goncalves (80′ Nikolay Poilsen) – Ronnie Bardji (64′ Uri Oscarsson). – Jordan Larson, Mohamed El-Younossi (80′ Christian Sorensen).

Cartonașe galbene: Gellert Oskarsson (Copenhaga).

Judecător: Irfan Belito (Bosnia și Herțegovina).