Vezi ce a scris presa din Belarus după ce Azarenka a pierdut în fața Linette

Getty Images/Matthew Stockman/Imagine: Magda Linnett

Jacob Fordun

Magda Linette a învins-o pentru prima dată în carieră pe Victoria Azarenka cu 7: 6 (3), 2: 6, 6: 4 și a avansat în runda a patra a turneului ATP 1000 de la Miami. Clasic vorbind, mass-media din Belarus nu a fost atât de risipitoare după înfrângerea compatriotului lor.

Aceasta a fost a treia întâlnire față în față dintre Magda Lynette și Victoria Azarenka. Precedentele două s-au încheiat cu victorie pentru belarusă. Dar de această dată, poloneza a ripostat și și-a eliminat adversarul în turul al treilea al turneului WTA 1000 de la Miami.

Linette s-a dovedit mai bună în lupta celor trei seturi, câștigând cu 7-6(3), 2-6, 6-4. Datorită acestui fapt, va lupta pentru promovarea în sferturi. Următorul ei adversar va fi a treia rachetă a lumii, americanca Jessica Pegula.

Presa din Belarus aproape că a sărit peste această întâlnire. Ei scriu mult mai multe despre performanța vedetei lor, Arina Sabalenka. Cu toate acestea, trebuie amintit că la momentul înfrângerii împotriva lui Iga Świątek, căutarea unei acoperiri extinse a acestui meci a fost în zadar.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Ce pregătire au polonezii! „Fetele mă urmăresc”

„În meciul 1/16 al turneului BTA de la Miami, jucătoarea belarusă de tenis Victoria Azarenka (16 ani) a pierdut în trei seturi în fața rivalei ei poloneze Magda Linette (19 ani) cu scorul de 6: 7 (3), 6: 2. , 4: 6. Întâlnirea a continuat. 2 ore și 29 de minute”, citim în Bryce Paul.

READ  Cum și-a făcut Marianne Oerko avere din fructe uscate și nuci?

„Pe 25 martie, în runda a treia a turneului de la Miami, jucătoarea de tenis din Belarus Victoria Azarenka a pierdut în fața polonezei Magda Linette”, – Tribuna belarusă a fost mai puțin entuziasmată de acest meci.

Totuși, site-ul oficial WTA afirmă că acesta este cel mai mare succes al jucătorului nostru de tenis din Miami. El adaugă că acest meci a fost norocos pentru Linette, care a găsit în sfârșit o cale către jucătoarea din Belarus.

Polonezele vor concura pentru sferturile de finală luni, 27 martie. Momentul întâlnirii dintre Lynette și Pegula nu este încă cunoscut. Vom afla când organizatorii vor publica planul de joc pentru ziua respectivă. Meciul va fi transmis prin Canal + Sport, în timp ce transmiterea textului live va fi disponibilă pe portalul WP SportoweFakty.

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)