Vicecampionul Spaniei pentru Real Madrid! Eder Militao s-a prăbușit

Vicecampionul Spaniei pentru Real Madrid!  Eder Militao s-a prăbușit

PAP/EPA/Juan Herrero/Imagine: Aihen Munoz (stânga) și Dani Carvajal

Michael Bigza

După runda a 33-a, Real Madrid ar putea pierde locul secund în Liga Spaniolă. Marți seara, echipa regală a pierdut cu 2-0 la San Sebastian în fața Real Sociedad. Gazdele au mai făcut un pas spre Liga Campionilor.

Real Madrid are un program încărcat în față. Finala Cupei Regelui, apoi semifinala Ligii Campionilor cu Manchester City.

Nu e de mirare Carlo Ancelotti în prima manșă împotriva Real Sociedad a odihnit cei mai importanți jucători. Echipa regală a ratat, printre alții, Karim Benzema sau Vinicius Junior.

Jucătorii din San Sebastian au ocazia să joace din nou în Liga Campionilor după mulți ani. Cu toate acestea, trebuie să-și mențină avantajul față de Villarreal, care se bazează pe Real Sociedad să se împiedice.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Riscă-te și reușește! Mare gol în Germania

Începutul aparține oaspeților. În minutul 6, Aurelien Tchoameni a lovit puternic de la distanță, Alex Remiro a salvat. Trei minute mai târziu, Eder Militao a intrat din corner. Portarul i-a salvat din nou pe localnici.

Gazdele nu intenționau să se apere, ci căutau primul gol. În minutul 14, David Silva a șutat din suprafața de poartă, Thibaut Courtois a salvat echipa regală. După câteva zeci de secunde, Takefusa Kubo a jucat mingea, iar Martin Zubimendi a lovit transversala din apropiere! Au trecut patru minute, Alexander Sorloth s-a mutat pe dreapta, jucând pentru Silva. Courtois a lovit un șut din suprafața de pedeapsă.

READ  IgA knockout. Vezi cea mai recentă evaluare WTA

La rândul său, în minutul 24, Militao a lovit o lovitură de cap de la câțiva metri. Apetitul jucătorilor s-a domolit în minutele următoare. Era mai liniște pe câmp. Până la sfârșitul primei reprize, nu s-au întâmplat multe la porți.

Gazdele au intrat în repriza secundă cu un mare pas de la Eder Militao. Fundașul a căzut lângă linia de margine a suprafeței de pedeapsă. Dorind să salveze situația, l-a jucat pe Courtois, dar foarte inexact. Belgianul nu a putut controla mingea, iar Kubo a luat-o și a pus-o lângă poartă.

Golul a dat putere jucătorilor de la San Sebastian care căutau un alt gol. Cu toate acestea, Royals a reușit să egaleze opt minute mai târziu, când Toni Kroos a tras puternic de la distanță. Portarul a reușit să degajeze mingea în corner.

Din minutul 61, oaspeții s-au confruntat cu o altă problemă. Dani Carvajal a trebuit să părăsească terenul pentru două cartonașe galbene. Real Sociedad a fost depășită numeric și a dominat meciul. Real Madrid a fost uneori neajutorat.

A fost supărat pe bancă de Ancelotti, care a primit în cele din urmă un cartonaș galben. Au trecut minutele, iar gazdele nu au intenționat să returneze mingea rivalilor. În minutul 81, Ander Barnetxea a putut termina jocul, Courtois a reușit să îndepărteze mingea după o lovitură liberă și un rebound.

Gazdele au încheiat meciul la cinci minute de la final. Ander Barnetxea a trimis mingea în suprafața de pedeapsă și a șutat dintr-o poziție dificilă în colțul apropiat. Courtois nu a putut să lovească mingea

Jucătorii Real Sociedad sunt aproape să obțină locul patru la finalul sezonului La Liga, ceea ce le dă dreptul să joace în faza grupelor Ligii Campionilor. Pe de altă parte, familia regală, care se confruntă cu finala Cupei Regelui și semifinala din Liga Campionilor, poate cădea miercuri în Liga Spaniolă pe locul trei.