Victoriile voleibalistilor în campionatele europene se umplu de mândrie

Victoriile voleibalistilor sunt pline de mândrie. Poate că este greu de crezut, dar Polonia este a doua țară cu cea mai mare succes din istoria Campionatului European. În 32 de ediții până acum, a câștigat 11 medalii.

Două medalii de aur, patru de argint și cinci de bronz – acestea sunt realizările naționalei Poloniei în istoria campionatului bătrânului continent. Cele unsprezece medalii albe și roșii au fost mai proaste decât recordul jucătorilor de volei din Uniunea Sovietică, care au câștigat 17 medalii, dintre care treisprezece din cel mai prețios metal.

Puterea uitată

Puțini își amintesc, dar în epoca postbelică echipa poloneză de volei era una dintre cele mai periculoase din Europa. În primele opt ediții ale Campionatului European, au participat de la câteva până la o duzină sau mai multe echipe, dar polonezele au fost mereu pe podium. A început cu campionatul din Cehoslovacia din 1949, unde a trebuit să fie recunoscută doar superioritatea gazdelor alb-roșii și învingătoarea Uniunii Sovietice.

Un an mai târziu a fost și mai bine – doar voleibaliștii sovietici au fost mai buni la turneul din Bulgaria. Echipa națională a URSS a fost obstacolul echipei poloneze, care a urcat pe podium fără pauză până în 1971. Deși opt medalii în Europa în acea perioadă – patru de argint și patru de bronz – au inspirat respect, polonezele s-ar fi bucurat de cel mai bun titlu de pe continent dacă nu ar fi fost o echipă sovietică puternică.

După victorii consecutive pentru voleiul feminin polonez, au venit câțiva ani de secetă. De 30 de ani, echipa alb-roșie s-a apropiat de multe ori, dar nu a reușit să câștige o medalie.

Lucrați de la zero

Înainte de fiecare campionat succesiv al bătrânului continent, era de așteptat ca polonezele să poată obține în sfârșit victorii mari. Nu a fost diferit când echipa națională a mers la Campionatul European din Turcia în 2003. Personalul a fost preluat de Andrzej Niemczyk, care, deși foarte respectat, nu a fost numit „făcător de minuni”. Totuși, nu a fost nevoie de un miracol, pentru că performanța excelentă a echipei poloneze a fost pe deplin suficientă.

„Niemczyk’s Angels” au terminat foarte neașteptat pe locul doi în grupă, câștigând doar 3:2 cu Olanda, 3:1 cu Ucraina, 3:2 cu Bulgaria și 3:2 cu Cehia și 1:3 cu Italia. Era o forță la acea vreme. Astfel, Polonia a promovat direct în semifinale. În aceasta, au înfruntat Germania cu scorul de 3:2 după ce au jucat mai bine de două ore. Această groază a intrat în istorie datorită faptului lui Malgorzata Klinga de a lovi de 40 de ori, un record neîntrerupt de mulți ani.

READ  „Ei continuă să atace, scopul este să taie fondurile UE”. Galeta - Știri despre vizita europarlamentarilor germani

„Ne-am distrat grozav și jocul a fost foarte strâns. A fost un sentiment diferit. Am simțit sângele știind că Italia și rușii nu mai sunt în competiție și că fiecare dintre celelalte echipe a avut o șansă. Am fost norocoși să a câștiga împotriva germanilor ca și a câștiga Campionatul European. Știam că avem o medalie. – și-a amintit el Magdalena SlivaSfertul echipei naționale a Poloniei.

În finală, alb-roșii i-au înfruntat pe turci, dar a fost o competiție unilaterală. Femeile poloneze se întorc în patria lor în gloria „Złotek”.

Andrzej Niemczyk, ca și acuzațiile sale, a devenit idolul mulțimii. Întrebat despre rețeta succesului, el a răspuns în stil propriu: – Când am preluat conducerea echipei naționale, eram fără medalie de peste treizeci de ani. În 4-5 luni ne-am îndreptat spre medalia de aur, bineînțeles, cu noroc. Datorită experienței mele printre altele, am făcut un lucru foarte important, care le-a făcut pe femei să mă privească de parcă aș fi nebună, dar datorită acestui lucru, au devenit foarte înalte.

Acum a dispărut. Despre ce vorbesc? Am început să exersez elemente de bază de volei cu ei. Genul pe care îl înveți în școala elementară. Fetele m-au crezut, dar s-au uitat la totul de departe. Trebuia îmbunătățită tehnica pentru a face mai puține greșeli decât adversarul, și asta este voleiul. Este simplu – a spus selecționerul „Złotek”.

securitate croată

După cum spune vechea vorbă, câștigarea unui titlu este mai ușor de spus decât de făcut. Cu toate acestea, Alb și Roșu au demonstrat că nu trebuie să fie așa. La Campionatele Europene din 2005, au mers în Croația ca campioni în apărare și și-au păstrat campionatul – dar au făcut-o într-un stil mai bun decât cu doi ani mai devreme.

„Echipa a fost încrezătoare. Am demonstrat că putem juca împotriva celor mai buni din Europa și să câștigăm. Personal, puține s-au schimbat. Echipa era un colectiv, atmosfera era încă bună. Știam că numele noastre sunt deja cunoscute în Europa și trebuia să ne dovedim valoarea, își amintește Magdalena Sliva.

READ  Polonia independentă. Am devenit foarte bogați în ultima sută de ani

Femeile poloneze au trecut prin faza grupelor neînvinse, învingând împotriva Azerbaidjanului, Germaniei, Croației, României și Serbiei și Muntenegrului. În semifinale, s-au întâlnit din nou cu groază, învingând Rusia cu 3:2. Finala s-a dovedit a fi mult mai grea decât acum doi ani, dar italienii nu au putut face nimic, cedând cu 1:3. După ce au câștigat titlul, voleibalistii polonezi au căzut în frenezie de bucurie și lacrimi de emoție. Niemczyk a urmărit totul de pe margine și apoi a făcut ceea ce făcea de obicei după ce a câștigat meciuri. S-a dus să fumeze o țigară.

Alături de lucrul la tehnică, tactică și elemente ale jocului, atmosfera din jurul echipei este și ea crucială, a recunoscut el. Desigur, el și-a tratat acuzațiile într-un mod unic, neortodox.

– Jucătoarele mele au fost femei pe primul loc, doar voleibalistele au fost pe locul doi. Datorită acestui lucru, am stabilit o înțelegere cu ei și m-au tratat ca pe o persoană de la care poți învăța multe. De asemenea, a trebuit să încerc să mă transform într-o femeie. Citesc aceleași reviste, cărți și gândesc ca ele. A dat rezultate – s-a gândit Nimczyk, care a fost demis din funcția de antrenor principal al echipei naționale poloneze în 2006. A murit 10 ani mai târziu.

Sfârșitul epocii de aur

Voleibaliştii polonezi au ajuns aproape de victorie la campionatele din Belgia şi Luxemburg în 2007, când au avansat în zona de medalii pentru a treia oară consecutiv. Din păcate, de data aceasta au câștigat italienii, sârbii și rușii, iar Polonia a ocupat un loc al patrulea, slab. În 2009, la Wisła a venit un mare festival de volei. Potrivit multor observatori, a fost cel mai bun Campionat European din istorie. Special și pentru noi, pentru că după patru ani am reușit să câștigăm din nou pucul. Deși polonezele au pierdut în semifinale în fața Olanda, au învins Germania pe Arena Atlas pentru a câștiga bronzul.

READ  Avertisment pentru Polonia. Acesta este sfârșitul Idle în clasamentul UEFA

Campionatul European din 2011 a fost unul dintre cele mai proaste din ultimii ani. Jucătorii alb-roșii din grupă au câștigat toate victoriile fără să piardă niciun set (împotriva Cehiei, României și Israelului), dar în sferturi i-au întâlnit pe sârbii care ne-au spart echipa, iar câteva zile mai târziu au sărbătorit primul european. Campionat în istorie. Polonezele au terminat pe locul 5.

citeşte mai mult:

În anii următori, polonezele au fost departe de cele mai bune rezultate. Naționala Poloniei reconstruită și revitalizată a ocupat locul 11 ​​(2013 – Germania și Elveția), locul 8 (2015 – Belgia și Țările de Jos) și locul 10 (2017 – Azerbaidjan și Georgia) la Campionatul European.

Polonezele au revenit în topul european în 2019, chiar în spatele podiumului la evenimentul desfășurat în Polonia, Slovacia, Turcia și Ungaria. A fost ceva mai rău în urmă cu doi ani, când albul și roșu au terminat pe locul cinci. Cum va arăta această metodă? Oamenii lui Stefano Lavarini au demonstrat că sunt pregătiți pentru succes în Liga Națiunilor. Este acesta un succes la nivel de „Złotek” pentru Nimczyk? Vom afla în curând.

Michael Kalinowski

Victoriile Poloniei la Campionatul European

Aur: Turcia (2003), Croația (2005)

Vineri: Bulgaria (1950), Franța (1951), România (1963), Turcia (1967)

Maro: Cehoslovacia (1949), România (1955), Cehoslovacia (1958), Italia (1971), Polonia (2009)

„Aur” 2003

locuitorii trimestrului: Magdalena Sliva, Isabella Belzic

Mediu: Agata Mroz, Katarzyna Skoronska, Maria Lictoras

atacând: Małgorzata Glinka, Joanna Mirek

Primirea: Dorota Świeniewicz, Małgorzata Niemczyk-Wolska, Aleksandra Przybysz, Anna Podolec

liberal: Dominika Lesniewicz

Aur 2005

Mediu: Agata Mrosz, Katarzyna Skoronska, Sylvia Paisia

atacând: Małgorzata Glinka-Mogentale, Joanna Mirek

PrimireaDe: Dorota Swiniewicz, Aleksandra Jagilow, Natalia Bamber-Laszkowska, Milena Rosner

liberal: Mariola Genic

In fotografie: Victoriile voleibalistilor sunt pline de mândrie. La 10 ani după campionat, „Złotka” a jucat un meci amical cu echipa alb-roșie de atunci la Gdynia.