Volei – Campionatul European: O înfrângere dramatică a Franței împotriva României

Faza grupelor Campionatului European masculin se apropie încet de încet, dar emoțiile nu lipsesc. România a făcut furori luni învingând echipa Franței în patru seturi.

Nu a existat nicio schimbare în primul loc în Grupa A, iar italienii sunt încă pe primul loc, cu toate victoriile și fără a pierde nicio grupă, după victoria de luni în fața Elveției. Jucătorii lui Ferdinando De Giorgi au dominat clar terenul, permițând Helveților să concureze pe picior de egalitate doar în repriza secundă. Nu au fost surprize în meciul dintre Serbia și Estonia. Voleibaliștii balcanici au început meciul cu o victorie mare în primul set. În rundele următoare, estonienii și-au speriat puțin adversarii, dar asta nu a schimbat soarta competiției. Sârbii au câștigat cu 3-0.

Italia – Elveția 3:0 (25:19, 25:23, 25:15)
Serbia – Estonia 3:0 (25:16, 25:23, 25:22)

Slovenii au adăugat, de asemenea, a patra victorie. Nici măcar croații, care se aflau pe locul doi, nu au putut să treacă de jucătorii lui Gheorghe Creto. Meciul de luni nu a avut prea multă poveste. Slovenia și-a dictat termenii, strălucind atât în ​​atac, cât și pe linia de serviciu. Croații nu au putut să răspundă la un astfel de joc al adversarilor, pierzând seturi la 17, 18 și 14. În cele din urmă, voleibaliştii ucraineni au obţinut prima victorie în cadrul Campionatului European. Echipa lui Ogis Krassens a învins Finlanda după o luptă strânsă care s-a încheiat cu un tie-break palpitant. Dar acest lucru nu a schimbat ordinea mesei grupului. Ucraina este încă la capătul grupului.

Croația – Slovenia 0:3 (17:25, 18:25, 14:25)
Ucraina – Finlanda 3:2 (25:23, 25:17, 23:25, 24:26, 15:13)

READ  zgură. EWinner Apator a stricat din nou favoritele. De data aceasta nu va exista un covor la Stal [RELACJA]

În Grupa C, în liniște în spatele echipei conducătoare a Poloniei, se luptă pentru promovare. Luni, olandezii au fost încântați de a treia victorie. Totuși, danezii, care au terminat setul, le-au dat puțină sperie echipei Orange, luând lotul de lângă ei și stârnind foarte mulți nervi la final. Nu a fost prea multă emoție în al doilea meci. Cehii au controlat cu calm meciul cu Muntenegru și au câștigat cu 3-0. Jan Galabov și Lukas Vassina au făcut o performanță strălucitoare, făcându-și adversarii dificil de atacat, de servire și de blocat.

Danemarca – Olanda 1:3 (18:25, 24:26, 25:23, 20:25)
Republica Cehă – Muntenegru 3:0 (25:18, 25:20, 25:15)

Cea mai mare senzație a avut loc în setul patru, unde România a învins-o pe campionii olimpici în patru seturi. Francezii nu au început bine meciul și, în ciuda urmăririi lor, au fost nevoiți să cedeze meciul adversarilor la finalul primului set. În a doua parte, echipa Tricoloră a jucat mult mai bine, iar după ce s-a impus cu un timp de 25:16, parcă a revenit pe drumul cel bun. Înfrângerea nu a descurajat însă România și au început din nou marșul. Adrian Asiopanetti a prezentat o mare competiție și a înscris 20 de puncte pentru echipa sa. Pe de altă parte, francezii au comis multe greșeli care i-au costat o înfrângere cu 1-3. Emoțiile nu au lipsit nici în al doilea meci. Portugalia și Turcia au dus o luptă în cinci seturi. Însă ultimul cuvânt i-a revenit echipei Peninsula Iberică, care a câștigat meciul decisiv la 15:13.

Franța – România 1:3 (23:25, 25:16, 18:25, 21:25)
Portugalia – Turcia 3:2 (26:24, 21:25, 15:25, 28:26, 15:13)

READ  Tenis. ATP a lansat o declarație despre Novak Djokovic

Kinga Filipik

Îi place să alerge și să scrie și este student la management sportiv. Mă veți găsi mai ales pe site în secțiunile de volei, sărituri cu schiurile, atletism și schi.