Volei – Campionatul European: România și Franța sunt prima pereche în sferturile de finală

Campionatul European masculin a intrat în etapa finală 1/8. Meciurile de vineri de la Varna, Bulgaria, au selectat prima pereche de sferturi de finală – România și Franța.

România este una dintre cele mai mari surprize din turneul din acest an de până acum. În faza grupelor, echipa lui Sergio Stanko a învins Franța, eliminând Croația în lupta pentru sferturile de finală. Cu toate acestea, prima întâlnire pe 1/8 ar fi putut fi distractivă. România conducea cu 2-0 după două seturi impresionante, dar echipa balcanică a reușit să revină în meci. După un final emoționant al setului al patrulea, croații au avansat la un tiebreak, dar românii și-au folosit mai bine ocaziile. Victoria cu 3-2 a oferit echipei lui Stanek o promovare istorică. România va juca în sferturile de finală ale Campionatului European pentru prima dată în 38 de ani.

Croația – România 2:3 (17:25, 20:25, 25:17, 28:26, 12:15)

În al doilea meci, învingătorii cu 1/8 au fost francezii, deși bulgarii, care au jucat în fața gazdelor, nu trebuie subestimați. Cu toate acestea, nu a fost nicio surpriză. Echipa Balkan a reușit să intimideze echipa Tricolor doar ocazional. Franța a excelat în atac și în serviciu, iar Barthelemy Chinese a făcut un meci minunat la mijlocul fileului. Campionii olimpici și-au confirmat dominația în grupa a treia, învingându-și rivalii cu 15 puncte. În sferturile de finală, echipa Andreei Gianni va juca împotriva României și va fi o oportunitate pentru ei de a se răzbuna pentru eșecul din faza grupelor.

Franța – Bulgaria 3:0 (25:21, 25:21, 25:15)