Volei ME 2023: Rezultate și momente importante ale meciurilor de vineri

Italia învinge Serbia la Perugia în Grupa A. Întâlnirea nu a oferit suporterilor emoțiile așteptate, voleibalistii italieni și-au învins cu încredere rivalii cu 3:0, având avantaje clare în fiecare set.

Vezi și: Cutremur în echipa de volei! Asistentul managerului pleacă…

Victoria surpriză a României în fața Turciei în Grupa D. Voleibaliștii turci au reușit să forțeze un tie-break în ciuda faptului că au pierdut cu 1:2. În aceasta, jocul ambelor echipe s-a ciocnit. Românii au început bine (5:1), rivalii au egalat (7:7), iar meciul s-a încheiat cu avantajul jucat. Alexandru Rada a încheiat un lung miting cu o lovitură și a încheiat meciul (17:15); A fost cel mai bun marcator al jocului – 29 de puncte.

În grupa C, voleibalistii polonezi au învins Olanda cu 3:1 pentru a doua victorie. Într-un alt meci de la Skopje, Danemarca a învins Cehia cu 3-1.

Reperea meciului Italia vs Serbia:

CEV EuroVolley 2023 va avea loc în patru țări în perioada 28 august – 16 septembrie. Italia, Bulgaria, Macedonia de Nord și Israel găzduiesc evenimentul. La turneu participă 24 de echipe împărțite în patru grupe. Primele patru echipe vor trece în sferturile de finală.

Campionatul European de Volei 2023 – Rezultate turnee:

2023-09-01: România – Turcia 3:2 (25:22, 18:25, 25:21, 23:25, 17:15) / Grupa D
2023-09-01: Finlanda – Slovenia 0:3 (21:25, 19:25, 22:25) / Grupa B
2023-09-01: Danemarca – Cehia 1:3 (15:25, 25:23, 27:29, 22:25) / Grupa C
2023-09-01: Germania – Elveția 3:0 (25:14, 25:16, 25:21) / Grupa A
2023-09-01: Portugalia – Grecia 2:3 (25:22, 25:19, 20:25, 16:25, 12:15) / Grupa D
2023-09-01: Croația – Spania 3:0 (25:19, 25:20, 25:22) / Grupa B
2023-09-01: Polonia – Olanda 3:1 (23:25, 25:13, 25:19, 25:22) / Grupa C
2023-09-01: Serbia – Italia 0:3 (15:25, 19:25, 21:25) / Grupa A.

READ  China și Statele Unite în competiție pentru mineralele existente. Acesta este aproximativ un miliard de dolari