Volei ME 2023: scoruri și momente importante de duminică

A fost o confruntare interesantă în primul set. Germania a pierdut în fața Belgiei cu 2:0, dar a inversat scorul meciului și a câștigat 2:3 (tie-break 15:12). Echipa antrenorului Michal Vinyarski este neînvinsă după trei etape. Departajarea a decis și rivalitatea dintre Estonia și Elveția. Estonienii s-au impus în setul decisiv 15:13.

Urmărește și: Clasamentul final pentru Campionatul European de Volei Feminin 2023. Ce poziție a ocupat Polonia?

Și a fost o surpriză în grupa a doua la Varna, Bulgaria. Croații au învins Bulgaria cu 3:1 și au fost foarte aproape de calificarea în optimile de finală. Gazdele turneului au suferit o a doua înfrângere în al patrulea meci. A doua victorie a fost obținută de Spania, care s-a confruntat cu Finlanda în patru grupe.

În grupa a treia, ale cărei meciuri au loc la Skopje, voleibalistii polonezi au învins Macedonia de Nord cu 3:0 și ocupă fruntea clasamentului cu un set complet de puncte. Prima victorie a fost marcată de Muntenegru, învingând Danemarca cu 3-1.

În Grupa D de la Tel Aviv, portughezii au învins Israelul cu 3-0 și s-au apropiat de playoff. Și România a obținut o victorie importantă învingând Grecia în patru meciuri.

Rezumatul meciului Belgia – Germania:

CEV EuroVolley 2023 va avea loc în perioada 28 august – 16 septembrie în patru țări. Italia, Bulgaria, Macedonia de Nord și Israel sunt co-gazdă ale evenimentului. La turneu participă 24 de echipe, împărțite în patru grupe. Primele patru echipe ajung în sferturile de finală.

09-03-2023: Polonia – Macedonia de Nord 3:0 (25:12, 25:21, 25:14) / Grupa C
09-03-2023: Belgia – Germania 2:3 (25:22, 25:17, 15:25, 22:25, 12:15) / Grupa A.

READ  Cel mai ciudat salt din istoria Cupei Mondiale? Până și Przemyslav Babiars a fost surprins