Voleibalişti polonezi au susţinut un concert în Liga Campionilor. Momente dramatice pentru concurenți

Voleibalişti polonezi au susţinut un concert în Liga Campionilor.  Momente dramatice pentru concurenți

Dar după această întâlnire a avut loc un punct de cotitură. Duminică, Łódź a câștigat un meci important de ligă împotriva Grupei Azote Kemik. Miercuri, la Miovejne, România, unde joacă Dnipro, atacantul a revenit la lotul ŁKS. Valentina DioufCare a fost suspendat în ultimul meci. Chiar și-a arătat partea bună în primul set, A marcat opt ​​puncte. Totuși, începutul jocului a fost egal.

Lodz a început să aibă avantaj cu scorul de 9:7. Accidentarea Olenei Kharchenko cu siguranță le-a pus puțin pe nervii adversarilor. După ce a sărit în bloc, fata mijlocie a căzut din greșeală atât de mult încât nu s-a mai putut ridica singură. Ea a părăsit terenul cu un picior rănit, plângând în brațele kinetoterapeuților. Prietenii mei păreau și ei foarte îngrijorați – unii s-au strâns de cap după ce Harcenko a căzut.

ŁKS a crescut rapid avantajul la cinci puncte, dar echipa ucraineană a reușit totuși să revină din înfrângere. Când jucătorii din Lodz au fost agresivi în atac, adversarii lor au egalat 19:19. Dar finish-ul a aparținut campionilor poloneziCine a câștigat 25:20.

ŁKS Commercecon a dominat grupa a doua

Prometey Dnipro se bazează foarte mult pe actorii ucraineni. El este antrenorul echipei Ivan PetkovCare a condus naționala Ucrainei în ultimul Campionat European.

Voleibalistul în vârstă de 23 de ani a fost printre interesele antrenorului în ultimele două sezoane. Stefano Lavarini, dar, printre altele, din cauza unor probleme de sănătate, nu a putut să se alăture echipei în turneele principale. Cu toate acestea, a făcut o treabă foarte bună marți. Este adevărat că în partea a doua a lotului, când avantajul lui ŁKS a scăzut, antrenorul Alessandro Chiappini A cerut pauză, dar echipa sa și-a menținut calm liderul. S-a încheiat cu o victorie de 25:17.

Prima victorie a ŁKS Commercecon în Grupa E a Ligii Campionilor

Setul al treilea a fost și pentru campionii Poloniei un avantaj din start, deși ceva mai puțin decât setul anterior – trei puncte. Ucrainenii și-au îmbunătățit cu siguranță jocul de atac El a putut să compenseze pierderile. Brometi arăta din ce în ce mai bine și conducea deja la 16:13.

Cu toate acestea, campionii Poloniei au egalat foarte repede scorul, egalând scorul la 17:17. O schimbare dublă a atacantului și a selecționerului a ajutat, deoarece Diouf a avut un moment de respirație. Italiana a profitat de asta până la urmă când a revenit pe teren. Mingile cheie au terminat și ŁKS a câștigat 25:23 pentru a încheia meciul în trei seturi. Diouf a fost numit și jucătorul meciului.

Aceasta este prima victorie a lui ŁKS în Grupa E a Ligii Campionilor. Bromiti ramane fara punct.

Promiti Dnipro: Derba, Durzman, Bokmen, Scharhorodska, Kharchenko, Milinkovic – Nemczywa (libero), Miliuszkina, Vasyljewa, Dančak.

ŁKS Commerscon: Diouf, Greca, Amanda, Roberta, Witkowska, Piasecka – Maj Erwardt (libero) și Hryszczuk, Zaborowska

Alessandro Chiappini/Marian Zubrzycki/PAP

Alexander Greca de la ŁKS Commercecon atacă/CEV.eu/Materia externă

Campionatul feminin de volei: Mulhouse Alsace – Allianz Ferro Vole Milano 0:3. Cele mai proeminente caracteristici ale jocului. video/Pulsat Sport/Pulsat Sport