Wimbledon 2022. Nick Kyrgios furios pe femeile din tribune

Asta am obținut în finala la EUROSPORT.PL

Kyrgios, care a ajuns în finala de Grand Slam pentru prima dată în carieră, l-a uimit pe favoritul Djokovic în primul set. Sârbul a reușit însă să iasă din meci. La începutul celui de-al treilea meci, Kyrgios s-a enervat.

Când serviciul a fost din partea australianului, acesta a întrerupt meciul pentru a se plânge arbitrului. În opinia sa, una dintre femeile din tribune l-a distras pe lângă el.

„Îmi distrage atenția când servesc în finala de la Wimbledon!” Australianul era nervos.

— De ce nu o concediezi?

Kyrgios a subliniat chiar persoana care i-a cauzat probleme.

Sursa: Getty Images Nick Kyrgios este cunoscut pentru temperamentul său exploziv

– Știu exact cine este. Este cea din rochie. Se pare că a băut 700 de băuturi. Vorbește cu mine în timpul schimbului și tu nu-i răspunzi. De ce nu-l arunci? De ce este încă aici? a întrebat Kyrgios pe arbitru.

Chiar și judecătorul francez Renaud Liechtenstein a decis să folosească cuptorul cu microunde și să informeze serviciile de securitate despre ceea ce se întâmplă în tribune. Cu toate acestea, acest tânăr de 27 de ani din Canberra nu a ajutat.

Jucătorul de tenis australian furios a pierdut setul al treilea cu 4: 6. În al patrulea, pentru că s-a dovedit crucial, Djokovic a trebuit să rupă egalitatea pentru a-și învinge adversarul și a câștiga cel de-al 21-lea titlu de Grand Slam.