WTA Beijing: Iga Svetek – Corey Gauff. Acoperire live și rezultate

WTA Beijing: Iga Svetek – Corey Gauff.  Acoperire live și rezultate

Iga Świątek va juca în semifinalele Campionatului WTA de la Beijing. Cori Gauff va sta în fața ei. Va obține polonezul o altă victorie? Acoperire live și rezultatul meciului Iga Świątek – Cori Gauff pe Polsatsport.pl.

Światek a evoluat bine în meciurile ei anterioare din China. Prima ei concurentă la Beijing a fost Sara Sorribes Tormo. Concurenta de la Raszyn s-a descurcat fara probleme majore cu rivala ei. Situația a fost similară și în următorul meci al lui Świątek, în care s-a confruntat cu Varwara Graczowa.

Vezi și: Aryna Sabalenka în mare! Vești bune pentru Iga Świątek

Fanii polonezi abia așteptau să-l înfrunte pe vicecampionul WTA în turul al treilea al turneului. Este de remarcat faptul că ea s-a confruntat apoi cu o altă jucătoare de tenis poloneză – Magda Linette. Jucătoarea născută în Poznań nu a putut găsi un răspuns la jocul adversarului ei. Świątek a câștigat meciul și a pierdut doar două jocuri.

În sferturile de finală ale turneului, fosta lideră a clasamentului WTA a jucat cel mai dur meci de până acum în cadrul ediției din acest an a turneului de la Beijing. Caroline Garcia stătea de cealaltă parte a fileului. Rezultatul primei și a doua grupe a trebuit să fie decis prin tie break-uri. După trei meciuri și 158 de minute de joc, Świętek a înclinat balanța în favoarea ei.

Acum Cori Gauff va sta în calea polonezilor către finală. Câștigătoarea US Open din acest an a avut de-a face cu rivalii ei anteriori din China fără probleme majore. Americana a învins jucătoare precum: Ekaterina Alexandrova, Petra Martic, Veronika Kudermetova și Maria Sakkari.

READ  Rușii nu mai suportă gheața. Ea este la palat. Simeonenko în spital

Acoperire live și rezultatul meciului Iga Świątek – Cori Gauff pe Polsatsport.pl. Începând cu ora 8:30.