WTA Dubai: Omul care a ucis-o pe Iga Swedek în semifinalele turneului – Știri

Iga Switch a fost eliminată de la turneul de la Dubai. Jelena Ostapenko joacă în sferturi cu Sabalenga-Kvitova, câștigătoarea meciului.Foto: Zuma Press / Forum

Deja în al doilea joc, Polka și-a spart rivalul, care a făcut o greșeală neforțată în timpul transferului jucând mingea în mașini. Avantajul lui நwiątek nu a durat mult – un moment mai târziu, Ostapenko a preluat serviciul rivalului polonez. Schimbul de breakout a durat până la al optulea joc în care un tenismen leton și-a susținut cererea.

În partea decisivă a primului joc, stâlpul care a controlat cursul evenimentelor pe teren a câștigat 6: 4. Ostapenko Nu avea de gând să lase mâinile jos și a început setul al doilea cu patru jocuri câștigătoare consecutive. Crăciun În următoarele minute nu a putut găsi o modalitate de a-și juca mai bine adversarul și a pierdut al doilea joc cu 1: 6.

A doua bijuterie este crucială în jocul decisiv. Jelena Ostapenko Ea a câștigat un schimb decisiv și lung și a rupt serviciul polonezei. În ciuda înfrângerii consistente, cel mai bun tenismen polonez și-a recăpătat forțele și a egalat meciul cu scorul de 3: 1. Când s-a părut că victoria a ajuns în Polonia, ea a revenit la joc Ostapenko Și a condus la un nivel de 5: 3. Apoi Crăciun Și-a arătat venele de oțel și a câștigat bijuteria de serviciu a adversarului, urmată de pasa ei.

După încă o pauză, polonezul a fost la un pas de victorie, dar tie-break-ul a fost decisiv pentru victorie. Acolo, Ostapenko și-a dovedit superioritatea câștigând cu 7:4. În sferturile de finală va juca alături de câștigătoarea turneului Arena Sapalenka – Petra Quitova.

Lupta, care a durat două ore și jumătate, a fost a treia ciocnire din viața acestor soldați. Letonia le-a câștigat pe cele două anterioare – în primul tur al turneului pe gazonul de la Birmingham în 2019 și în 1/8 de finală pe beton de la Indian Wells sezonul trecut.

READ  Olga Kosek Dry Tool Cel mai bun în EP: ilina 2021

Este primul eveniment de Crăciun care va avea loc în Dubai de la ediția din ianuarie a Australian Open Grand Slam. Poloneza din Melbourne a avansat în semifinale și s-a odihnit și s-a antrenat în ultimele două săptămâni.

Magda Lynette și Magdalena Frech nu s-au calificat în turul de calificare în trei etape din Emiratele Arabe Unite. Primul dintre ei a fost zgâriat în turul doi din cauza unei accidentări la picior.