WTA la Indian Wells: Iga Swidek în finală (video)

Aceasta este a patra întâlnire a celor doi jucători. Primele două meciuri au avut loc pe terenul de tenis. Roland Grosse și performanța unilaterală de la Paris au culminat cu o victorie blândă pentru Halep în 2019 și victoria încrezătoare a unei poloneze în ediția următoare, care i-a adus primul și singurul său titlu de Grand Slam de până acum. În 2021, la Australian Open de la Melbourne, romanii au câștigat după trei sute de bătălii.

Calea către reciprocitate și semifinale, pierzând doar un set, a vorbit pentru Halep, dar nivelul clasamentului și titlul de cel mai talentat tenismen al sezonului cu 18 victorii cu trei înfrângeri. Favoritul a fost un băiețel de 10 ani care a fost indicat și de casele de pariuri.

Vezi și: Roger Federer sprijină Ucraina. „Suntem pentru pace”

Primele cinci jocuri asigură câștigarea serverelor. Pe locul șase, jocul excelent al lui Swedek cu atitudine de atac a împiedicat-o pe Halep să câștige orice minge cu pasa sa. Echipa poloneză a preluat conducerea cu 4: 2, dar la începutul meciului următor a „adormit” și nu a pierdut ocazia să compenseze pierderea experimentatului adversar, după un timp a egalat 4: 4.

În meciul următor, responsabilitatea antrenorului Tomas Viktorovsky s-a pus în pericol ca urmare a unei duble erori de serviciu, dar s-a apărat. Cu toate acestea, ultimul cuvânt aparține celui mai compus și mai precis român, așa cum este dezvăluit în 5:4.

Suedezul, în ciuda faptului că a pierdut trei jocuri la rând, nu și-a pierdut cumpătul, iar unele jocuri fantastice i-au permis să câștige jocul pentru a doua oară în serviciul adversarului și chiar să elimine setul.

READ  Iga Świątek este numărul unu mondial. Noile cărți de viață ale femeilor poloneze

Soarta petrecerii a fost decisă la tie-break. Din start, poloneza a „alungat” decizia, cu un avans de 4-6, a apărat două seturi de mingi, apoi a mai câștigat două acțiuni și a înclinat cântarul de partea ei. Halep, supărată de ocazia ratată, și-a dezvăluit furia asupra fraudei și a fost avertizată de judecător să fie precaută.

În a doua repriză, rapidul suedez a spart rapid pasa adversarului și a ieșit la 2: 1. Scena primului set s-a repetat însă și romanii, cu bandajul pe coapsa stângă, au egalat imediat. Apoi a mai câștigat două jocuri, care au devenit 4: 2.

Când s-a terminat, ea nu a putut cumpăra prea multe. Ea nu a reușit să se mențină în avantaj, iar stâlpul, în urmă printr-o recuperare rapidă, a urmat lovitura și a dus mai întâi la egalitate, iar apoi – a câștigat rapid mai multe jocuri – a câștigat jocul după o oră și 50 de minute.

Swedek, care a avut cel mai bun rezultat la Indian Wells în optimile de finală ale ediției precedente, a repetat recordul stabilit de Agnieszka Radwanska. În 2014, croatul a ajuns în finală, însă a trebuit să recunoască superioritatea italiencei Flavia Bennett.

Russin, în vârstă de 20 de ani, și-a îmbunătățit echilibrul la 19-3 anul acesta, iar victoria împotriva lui Halep este a zecea la rând.

Duminică, va avea șansa pentru a cincea victorie profesionistă și a patra victorie în ciclul WTA. În sezonul precedent, a câștigat la Adelaide și Roma, iar la sfârșitul lunii februarie a câștigat turneul de la Doha. Cea mai mare realizare a sa a fost câștigarea titlului de Grand Slam de la Paris în 2020.

READ  România și Bulgaria cu un picior în Schengen / Rezumat din Europa – EURACTIV.pl

Singura finală a evenimentului WTA a fost în 2019 când Lugano a pierdut la debutul său la acest nivel.

În California, are deja 650 de puncte în clasamentul WTA și aproape 650 de mii. Dolari bonus. În timpul câștigului final, aceste numere vor crește la 1000 și, respectiv, 1,23 milioane.

Până acum, s-a clasat pe locul patru în clasamentul WTA, dar a urcat pe locul doi pe lista virtuală. Dacă va fi ocupat „permanent” depinde de rezultatul final. Teoretic, dacă va reuși, grecoaica Maria Zachariah o va înfrunta în a doua semifinală pe jucătoarea spaniolă Paula Badosa.

Halep a câștigat Indian Wells în 2015 și a fost eliminată în semifinale în 2018 cu un an mai devreme. Constănţeanul de 30 de ani, care se află în prezent pe locul 26 în lume, va reveni în TOP20 şi a cucerit 23 de titluri, inclusiv două turnee de Grand Slam (French Open 2018, Wimbledon 2019). Ea a ajuns în fruntea clasamentului WTA la 64 de săptămâni.

În curând, se va întâlni din nou cu Swedek. La mijlocul lunii aprilie, naționalele Poloniei și României vor juca la Rado pentru promovarea în meciul final Billy Jane King Cup, iar formația oficială a turneului este rachetele numărul unu al celor două țări.