WTA Sydney: Magdalena Froche a fost eliminată în primul tur

Magdalena Fręch a pierdut în fața româncei Elena-Gabriela Ruse cu 2:6, 6:3, 4:6 și a fost eliminată în primul tur al Campionatului WTA de tenis de la Sydney (prize pool de 703.000 de dolari).

Anterior, poloneza s-a clasat pe locul 105 pe lista WTA și a trecut de o calificare în două etape, la fel ca și adversara ei, care s-a clasat pe locul 82 în clasament.

Vezi și: Novak Djokovic arestat?!

Jucătorul de 24 de ani din Lodz, Ross, care era cu o lună mai în vârstă decât el, s-a confruntat pentru a doua oară cu competiția pentru această funcție. În august anul trecut am învins-o în primul tur al turneului de la Praga.

Jucătoarea română se va lupta pentru locul în sferturile de finală cu estona Anett Kontaveit, pe locul patru și al șaptelea în clasamentul mondial.

Inițial, Ashleigh Barty trebuia să fie cea mai mare vedetă a evenimentului de la Sydney. După ce a câștigat turneul de duminică la Adelaide, ea a decis să ia o pauză înainte de Australian Open Grand Prix care începe săptămâna viitoare. La fel și Iga Šwietik, care a pierdut sâmbătă în semifinale în fața primei rachete din lume. În plus, australianca de acolo a concurat la dublu, la care a câștigat și titlul.