Zagłębie Lubin a fost în cele din urmă pedepsit. Widzew Łódź a câștigat un punct

Zagłębie Lubin a fost în cele din urmă pedepsit.  Widzew Łódź a câștigat un punct

PAP / PAP/Sebastian Borowski / La Lubin, KGHM Zagłębie a luptat împotriva lui Widzew Łódź

Michel Bigza

După meciul de la Lubin, jucătorii de la Widzew Łódź ar putea să urască VAR. După analiză, arbitrii au anulat două goluri pentru oaspeți și au acordat o lovitură de pedeapsă pentru gazdă. În final, meciul cu KGHM Zagłębie s-a încheiat la egalitate 1-1.

Nu a fost un moment distractiv în PKO Ekstraklasa recent pentru ambele echipe. Zagłębie a pierdut ultimele trei meciuri la rând, iar Widzew a fost, de asemenea, dezamăgitor. Au pierdut recent pe teren propriu cu Warta Poznań cu 0:1.

Era sigur că niciuna dintre echipe nu își va ataca adversarul. În astfel de meciuri rezultatul este adesea decis de un singur gol sau de o singură eroare a adversarului.

În prima repriză nu s-a întâmplat mare lucru în fața porții. Echipa lui Widzew ar fi putut da o lovitură uriașă când lovitura de cap a lui Fabio Nunes a lovit bara în minutul 23. Asistența a dus la o asistență, iar Jordi Sanchez a plasat mingea în poartă. În urma analizei VAR, s-a constatat că spaniolul a fost în ofsaid și golul nu a fost acordat.

Această situație a trezit echipa Al-Nahhas, care ar fi putut deschide scorul în minutul 29. Mingea a căzut la picioarele lui Mateusz Wodowiak. Un șut de la cinci metri distanță a sărit în fundaș și mingea a lovit bara. În minutele următoare, meciul s-a liniștit.

READ  Sponsor Iga Świątek Lego, cât costă publicitatea?

Urmărește videoclipul: Comedie într-un meci din liga poloneză. Înregistrarea circulă deja online

După schimbarea echipelor, gazdele ar fi putut să marcheze când, în minutul 47, Dawid Korminovsky a reușit cu capul puțin peste poartă. La început, jucătorii de la Łódź au încercat să joace mai repede, dar nu au reușit să reprezinte o amenințare serioasă pentru Skoratis Dioudis.

În minutul 58, Korminovsky a căzut în suprafața de pedeapsă după un atac al lui Matthews Schira. La început arbitrul nu a văzut un fault, dar în urma analizei VAR a indicat un ‘tei’. Damian Dabrowski sa apropiat de minge. Henrique Ravas a respins cu piciorul un șut la mijlocul porții, dar nu a avut nicio șansă din cauza recuperării lui Wdowiak.

După pierdere, Widzew a fost forțat să atace. Echipa lui Lubin nu a permis vizitatorilor să-și atingă obiectivul și lupta a fost sub control. Nu s-a întâmplat mare lucru în fața golurilor.

Oaspeții s-au bucurat pentru un moment în minutul 74. Golcan Shehu a centrat mingea, iar Marek Hanousek a pus mingea în plasă de la o distanță de cinci metri. După analiza VAR, arbitrul a anulat din nou golul, declarând ofsaid.

Widzew a luptat pentru un punct până la final. Oaspeții au avut probleme în a crea ocazii. Gazdele aproape că au mărit scorul în minutul 89. Damjan Buhar a jucat în fața lui Korminovsky, care l-a lovit pe Ravas într-o situație unu-la-unu. După un timp, portarul a blocat șutul periculos de la distanță lung al lui Kasper Chudina.

Arbitrul a adăugat unsprezece minute la repriza secundă. În minutul nouă, Diudis a fost un dezastru pe teren, șutând mingea direct în capul lui Rondic, care a trimis-o cu capul în plasă. Arbitrul încă verifica dacă a fost fault și în cele din urmă a indicat mijlocul terenului.

READ  Erau pe cale să anunțe o decizie importantă pentru Świątek. Aceste planuri pot fi dejucate de războiul din Israel

Gazdele au început să atace, dar nu au reușit să marcheze golul victoriei.

KGHM Zagłębie Lubin – Widzew Łódź 1:1 (0:0)
1-0 – Mateusz Wadwiak 60’
1:1 – Imad Rondic 90+9′

În minutul 60, Damian Dabrowski a ratat o lovitură de pedeapsă (salvat de Ravas).

Compozitii:

Zagleby Lubin: Sokratis Dioudis – Bartłomiej Kłudka, Bartosz Kopacz, Aleks ławniczak, Mateusz Grzybek – Tomasz Makowski, Damian Dąbrowski – Mateusz wdowiak (77′ Kacper Chodyna AR) – Dawid Kurminowski.

Widziw Lodz: Henrique Ravas – Mato Milos, Matheus Ciro, Juan Ibiza (46′ Luis Silva), Andres Cyganics – Dominic Kun (70′ Fran Alvarez), Marek Hanusek, Julian Shehu (90+3′ Ignasi Dahoud) – Fabio Nunes (84′ Imad) ). Rundic), Antoni Klimek (70′ Dawid Tkac) – Jordi Sanchez.

Cartonașe galbene: Diode (Widzew) și Ciganiks, Melos (Widzew).

Judecător: Daniel Stefanski (Bydgoszcz).

Spectatori: 7.619.

Ślěsk Wrocław a învins Cracovia cu nouă jucători!