Zaksa Kedzerzyn-Cole – Skra Belchatov (21.10.2023)

Jucătorii de volei de la Kędzierzyn-Koźle, campioni europeni de club și vicecampioni naționali, au început cu succes sezonul ligii învingând-o pe Skra Bełchatów cu 3:1. Oaspeții, care nu au avut nimic de pierdut, au jucat egal în setul trei și au fost mai buni în părțile finale. Cu toate acestea, gazdele au revenit la căile lor de câștig.

Thomas Samelvo, antrenorul gazdelor, nu a avut de gând să experimenteze în persoană și au apărut pe teren toți eroii sezonului naționalei. Înainte de meci, aceștia au fost onorați, iar publicul le-a oferit ovație în picioare.

Primele două segmente au fost o vitrină a căror gazde au fost mai bune în aproape fiecare element. Doar în zona de servire nu au putut găsi ritmul potrivit și au făcut multe erori, necâștigând un punct cu serviciul lor. În partea a doua a primei grupe au condus cu patru puncte, ceea ce le-a permis să câștige. Totuși, în meciul următor, avantajul gazdelor a fost decisiv și erau deja în frunte cu 20:11, dar în acel moment s-au oprit. Echipa Sakra a început să marcheze puncte, dar pierderile au fost prea mari pentru a ne gândi la un rezultat pozitiv.

Cu toate acestea, în setul următor, oaspeții nu au avut nimic de pierdut și cu siguranță și-au sporit serviciul. Au condus cu 4-0 și 7-2, dar gazdele au egalat cu 9-9 și jocul a început punct cu punct. Când scorul era 21:21, românul lui Sakra Adrian Asiopaneti a trimis două lovituri și acesta a fost momentul decisiv al acestui set. Oaspeții au câștigat cu merite acest meci. În meciul următor, jocul a fost egal, dar părțile finale au fost deținute de ZAKSA. Alexander Slyuka a tratat cu adversarii săi cu un serviciu puternic și precis, care a fost imposibil de apărat. Gazdele au luat conducerea la 23:20 și nu s-au uitat niciodată înapoi. Ambele echipe au evoluat bine și acesta este un semn al unui sezon interesant.

READ  Doar 14% dintre companiile poloneze intenționează să crească cheltuielile pentru transformarea digitală

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE GiEK Skra Bełchatów 3:1 (25:20, 25:19, 22:25, 25:20)

Kedzerzyn-K.: Janusz, Bednorz (16), Takvam (8), Kaczmarek (18), Sliuka (14), Smith (12), Shoji (libero), Czetegwi (2), Stepien, Kluth (1). Antrenorul Thomas Samelvo

Chateau: Lomacz (1), Asiopanetti (16), Lemanski (8), Konarski (11), Lipinski (12), Poreba (10), Diez (libero), W. Novak (1), Deruilon (2), Rybicki. Antrenorul Andrea Gardini.

Judecare: Wojciech Maroszek (Żory) și Marek Lagierski (Czeladź). Spectatori 2400.