zgură. Atâta emoție în finala Cască de argint. Mult distracție, dar un alt favorit a câștigat

zgură.  Atâta emoție în finala Cască de argint.  Mult distracție, dar un alt favorit a câștigat

WP SportoweFakty/Patrick Kowalski/Imagine: Bartomij Kowalski

Matthews Comesic

Luni s-a desfășurat finala Cascăi de Argint, adică competiția pentru jucători de până la 21 de ani. Lista de start a cuprins practic întregul top al formației poloneze de tineret, condusă de Wiktor Przyjemski și Bartłomiej Kowalski.

Anul trecut, aceste competiții s-au desfășurat la Ostrów Wielkopolski și totul a fost decis de cursa suplimentară. În cele din urmă, Jakub Miśkowiak s-a dovedit a fi cel mai bun, urmat de Kacper Pludra și Wiktor Przyjemski. Primul din acest sezon nu a putut repeta succesul pentru că a ajuns la vârsta de juniori. Cu toate acestea, ceilalți doi au fost cu siguranță printre favoriți în competiția de luni.

Interesant este că abia din 1981 jucătorii sub 21 de ani au început să meargă la turnee pentru a obține acest trofeu, deoarece mai devreme, din 1966, limita de vârstă era de 23 de ani. De asemenea, important, cei mai buni doi finaliști ai Cascăi de argint au primit o trecere la eliminarea Campionatului Mondial de juniori individual. În Czestochowa, cu excepția lui Przyzemski și Blodra, mulți alți participanți au fost favoriți pentru primele locuri.

Bartomie Kowalski a fost cu siguranță unul dintre ei. În acest grup au mai fost Oscar Baloch, Damien Ratajczak, dar și Jakub Krawczyk și Kristof Sadorski. În mod neașteptat, startul turneului de luni a arătat că orice este posibil. Przemski, Bludra și Krawczyk au început finala de pe ultimul loc. Cei „trei” i-au câștigat pe Kasper Grzelak și Michał Korzyatek. Kowalski și Paluch au terminat, de asemenea, primii.

READ  Înainte de alegeri, le-a făcut un cadou în valoare de 40 de mii de zloți polonezi. Zloti. Astăzi sună și întreabă.

Urmărește videoclipul: Trebuia să fie succesorul lui Zumrizlik. Fostul președinte despre reuniunea tinerilor. — N-o să recunoască.

Întreaga prima serie, deși nu a fost plină de jocuri de trecere, a provocat fanilor o mulțime de emoții. Tot timpul, alergătorii au parcurs distanțe scurte pe șosea și nu s-a știut până la final cine va ajunge la linia de sosire și unde. Echipele pentru seria următoare au arătat la fel, deși de data aceasta pe pistă au avut loc mai multe schimbări de locație. Reprezentantul lui Abramczyk, Polonia Bydgoszcz, a continuat să aibă performanțe sub așteptări. Călărețul lui GKM Grudziądz, ZOOleszcz, a călărit unul mai bine.

Faptul că după opt curse nu a existat niciun concurent neînvins ar putea dovedi amploarea rivalității. Kowalski, Zielinski și Ratajczak au marcat fiecare câte cinci puncte. La celălalt capăt, în afară de amintitul tânăr de 17 ani din Bydgoszcz, se aflau Karol Chobinski, care a fost singurul care nu a câștigat nici măcar un „ochi”, Kajetan Koubek și Krzysztof Sadorski.

În a treia serie, școlarul polonez și-a găsit viteză pe motocicleta și a înscris două puncte, dar nu a avut șanse la o victorie finală. La fel ca Jakub Krawczyk, care era mediu pe vremea aceea și Sylvester Wilkie Krosnow, menționat mai sus. Au apărut primele cinci. Totul indică faptul că Bartomij Kowalski, Damien Ratajczak, Oscar Baloch, Denis Zielinski și Mateusz Bartkowiak vor lupta pentru victorie.

Cu toate acestea, realitatea a verificat curând aceste presupuneri. Reprezentanta Betard Sparta Wrocław a fost încă foarte rapidă, fiind singurul din această grupă care a câștigat seria a patra, dar restul a mers puțin mai încet. Acest lucru l-a determinat pe Kacper Pludra să se alăture luptei pentru podium și chiar și pe Wiktor Przyjemski, care s-a adaptat la suprafața Częstochowa și a câștigat prima sa cursă.

READ  Cu toate acestea, acestea nu sunt zvonuri despre Iga Shevetek. Concurentul a dezvăluit detaliile. Transfer uriaș

A doua avertizare în cursa a șaptesprezecea a fost îndreptată către Oscar Baloch, pierzând astfel șansa de a ocupa un loc pe podium. În aceeași cursă, Bartomeg Kowalski a câștigat „Doi ochi”, asigurându-și victoria în Finala Cască de argint. În Cursa 19 a devenit clar că Pludra și Ratajczak vor urca pe podium alături de tânărul de 21 de ani. Acești doi s-au întrecut în competiția suplimentară, care a determinat nu doar locul doi, ci și cine va câștiga un loc în calificările la Campionatele Mondiale de juniori. Până la urmă, Unia Leszno de la Fogo a fost mai bună.

rezultate:

1. Bartolomie Kowalski (Petard Sparta Wroclaw) – 13 (3,2,3,3,2)
2. Damien Ratajczak (Fogo Unia Lesznow) – 11 +3 (2,3,3,1,2) – Locul doi în extra cursa
3. Kasper Bludra (ZOOleszcz GKM Grudziądz) – 11 +2 (0,3,2,3,3) – Locul al treilea în cursa suplimentară
4. Oscar Baloch (ebut.pl Stal Gorzow Wielkopolski) – 9 (3,1,3,2, w)
5. Krzysztof Sadorski (Silfast Wilkie Krosnow) – 8 (1,0,1,3,3)