zgură. Finală ploioasă la Tarnów. Jacob Krausek a ajuns la casca de bronz!

zgură.  Finală ploioasă la Tarnów.  Jacob Krausek a ajuns la casca de bronz!

Victoria lui Jacob Krausek a pus capăt competiției din acest an pentru Casca de Bronz, cel mai apreciat Trofeu Național Under-19. Cu toate acestea, s-au jucat doar 12 curse, deoarece vremea a zădărnicit planurile.

Konrad Senkowski

Jacob Krausek în frunte

WP SportoweFakty / Jakub Janecki / În imagine: Jakub Krawczyk în prim plan

Mateusz Cerniak a câștigat competiția de anul trecut pe casca de bronz, a cărei cădere l-a împiedicat să părăsească Gdanskul plin de puncte. Locul doi a fost câștigat de Michal Korzetek pe 1 mai, în timp ce podiumul a fost completat de o cursă suplimentară de către Bartomie Kowalski.

Nu i-am văzut pe niciunul dintre cei trei în acest sezon, pentru că sunt peste limita de vârstă pentru această competiție, adică au 19 ani.

Și la Tarnów-Mościce, din start, Oskar Paluch a fost în frunte, luând șase puncte după două serii din start și învingându-și rivalii chiar și cu jumătate de linie dreaptă. O cursă foarte importantă cu participarea sa a fost numărul 10. Apoi jucătorul de Gorzow a pierdut în fața lui Francesc Karczyski și Wiktor Przymski. Cu toate acestea, tânărul de 16 ani nu a trebuit să se lase, a alergat sub cotul lui Saen Bydgoszcz și a căzut pe pistă.

Urmărește videoclipul lui Majewski cu rezultatele vizionării sezonului 2022. Au fost numere specifice!

Din cauza lipsei de conexiune dintre ei – șoferul de clasa întâi Rafael Koepke a fost exclus de la iterație. Și în ea Baloch a luptat din nou cu adversarul său, de data aceasta a fost Krzysztof Lewandowski, care a căzut și el pe pistă după atacul lui Baloch. Nici de data aceasta nu a fost vina concurentului lui Moje Bermuda, Stali Gorzów.

READ  Schimbări, schimbări, schimbări. Prima pregătire a lui Michel Probers ca antrenor

A treia parte a cursei a zecea și… a treia toamnă. De data aceasta, Oscar Baloch, care conducea cu un anumit avans, a recunoscut pista. Pilotul de pe autostrada din Lubuskie a fost tras în prima viraj din turul trei. Ca urmare, a fost necesară o a patra încercare, în care Karczewski însuși a ajuns la linia de sosire.

Între timp, ploaia așteptată a căzut peste Tarnow, care a transformat poteca într-o băltoacă de apă, iar acest lucru a început să pună din ce în ce mai multe probleme jucătorilor. Drept urmare, după deliberare, s-a decis oprirea competiției după douăsprezece curse, ceea ce înseamnă că doi concurenți, Jakob Krausek și Francesc Karsiewski, au avut șapte puncte.

Conform regulamentului, victoria putea fi decisă, printre altele, a fost o chestiune de duel direct, și s-a întâmplat între ei în cursa a cincea. La acea vreme, Krawczyk a fost câștigător și a câștigat casca de bronz în sezonul 2022.

Băieții îmi tot spuneau că am câștigat, dar nu eram sigur. Acum că acest lucru este confirmat, sunt foarte mulțumit de el. Cu siguranță, nu am condus niciodată în astfel de condiții în viața mea, în ultima mea călătorie nu se vedea nimic și m-am rugat să ajung la linia de sosire – a spus câștigătorul la bordul Motowizja air.

Podiumul a fost completat de Krzysztof Sadurski, care, la fel ca Sebastian Szostak, avea treizeci și zero. Cu toate acestea, ambii au avut și o cursă directă în spate, pe care Sadurski a câștigat-o, iar Szostak a fost ultimul care a sosit.

Finala Cască de Bronz a fost și eliminarea națională pentru Campionatele Europene de juniori. Totuși, Comitetul Sportiv principal de Speedway nu a anunțat câte locuri vor fi acordate pentru promovarea în calificările europene, așa că trebuie să presupunem că această informație va apărea în curând.

READ  MEKiJ: Juniori și studenți cu un set complet de victorii

Calificările IMEJ cu participarea polonezilor vor avea loc pe 30 iulie la Sarnovica și pe 3 septembrie la Pilzno. Vom vedea reprezentanți ai țării noastre pe pământ slovac.

consecințe:

1. Jacob Krausek (Arged Malesa Ostrów) – 7 (2,3,2)
2. Franciszek Karczewski (green-energia.com Włókniarz Częstochowa) – 7 (2,2,3)
3. Krzysztof Sadorsky (Sylfast Wilkie Krosno) – 6 (0.3.3)
4. Sebastian Szostak (Arged Malesa Ostrów) – 6 (3,0,3)
5. Oscar Baloch (My Bermuda Stal Gorzów) – 6 (3,3 inchi)
6. Kacper Grzelak (Arged Malesa Ostrów – 5 (3,0,2)
7. Wiktor Przyjemski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) – 5 (3,2 inchi)
8. Krzysztof Lewandowski (Apator Toruń Nature’s Solutions) – 5 (2,3, inci)
9. Damien Ratajczak (Fogo Onia Liszno) – 5 (1,1,3)
10. Maxim Boroviak (Fogo Onia Liszno) – 3 (1,2,0)
11. Kacper Łobodziński (ZOOleszcz GKM Grudziądz) – 3 (1,2, inch)
12. Alexandre Grigolet (Orzeł Łódź) – 2 (2,0, inch)
13. Hubert Jabłoński (Fogo Unia Leszno) – 2 (0,1,1)
14. Wiktor Rawalski (ZOOleszcz GKM Grudziądz) – 2 (0,1,1)
al 15-lea. Kajitan Kubik (green-energia.com Włókniarz Częstochowa) – 1 (1, în, 0)
16. Paweł Trześniewski (ROW Rybnik) – 1 (1)
17. Matthews Avelt (Soluția naturii Apator Toruń) – 0 (0,0 inchi)