zgură. Lupte aprige de juniori în Zielona Góra. Ultimii finaliști MMPPK au fost selectați printr-o rundă suplimentară

zgură.  Lupte aprige de juniori în Zielona Góra.  Ultimii finaliști MMPPK au fost selectați printr-o rundă suplimentară

O competiție foarte acerbă a avut loc în a treia etapă de calificare a Campionatului Polonez de Cluburi de Tineret care a avut loc la Zielona Gora. Primii trei au fost la doar un punct distanță, iar clasamentul final a fost determinat de runda suplimentară.

Stanislaw și Rona

Jacob Krausek în frunte

WP SportoweFakty / Jakub Janecki / În imagine: Jakub Krawczyk în prim plan

Trei echipe au contat în lupta pentru promovare până la final – de la Leszno, Ostrów și Toruń. În cele din urmă, tânăra Arged Malesa Ostrów Wlkp a obținut o victorie minimă în întregul turneu, adunând 20 de puncte. Cel mai eficient al acestei echipe a fost Jakob Krausek (11 puncte).

Pentru a-l întâlni pe cel de-al doilea calificat MMPPK, care a fost promovat din turul de calificare la Zielona Góra, a fost necesar să se joace o rundă suplimentară. La ea au concurat cei mai buni jucători ai celor două echipe din Liszino și Toro (19 puncte fiecare).

O luptă suplimentară între Damien Ratajzak și Denis Zielinski i-a adus victoria omului lui Leszno și Bulls au fost cei care au urcat la turneul final de pe locul doi.

Juniorii din Krosno s-au descurcat bine în comparație cu celelalte echipe, cu un total de 16 puncte. Tinerii gazde nu au contat în lupta pentru promovare, dar trebuie amintit accidentarea de luni la picior, pe care a suferit-o principalul jucător din această formație la Zielona Gora – David Rimpacha. Ultimul loc a fost ocupat de tinerii din Rawicz.

Pe lângă cele două echipe din Wielkopolska, care au câștigat promovarea în finala MMPPK de la Zielona Góra (de la Ostrów Wielkopolski și Leszno), locurile rămase vor fi completate de debutanții din Częstochowa și Wrocław (tururile preliminare la Rzeszów), precum și de Grudziuldz (Grudziądz) şi calificative Bydgoszcz).Gniezno). Pariurile vor fi făcute de gazde, adică de echipa Motor Lublin, deoarece la instalația acestei echipe vom cunoaște pe 17 august câștigătorul Campionatului Polonez de Tineret Cluburi din acest an.

Al treilea. KS Toruń 19 + 2
11. Krzysztof Lewandowski 7 (3,2,2, t 0)