zgură. Palm Toft a reușit să împace titlurile rivale și să câștige la Manchester. Podiumul Zaghar și Venden [RELACJA]

zgură.  Palm Toft a reușit să împace titlurile rivale și să câștige la Manchester.  Podiumul Zaghar și Venden [RELACJA]

În prima zi de primăvară, a fost ridicat memorialul aglomerat Peter Craven. Michael Palm Toft a câștigat la Manchester, învingându-și cei mai faimoși rivali în finală cu șase jucători. Pe podium au mai urcat Matej Zagar, Tai și Venden.

Tomas Janiszewski

Michael Palm Toft

Instagram / peterboroughpanthers / Poza: Michael Palm Toft

A fost al treilea eveniment de sport cu motor din Insulele Britanice anul acesta, dar cel mai interesant și mai prestigios în același timp când te uiți la piloții care au venit la National Speedway în prima zi de primăvară. Gardienii locali Belle Vue Aces au finalizat un set puternic de competiții pentru a comemora de două ori campion mondial la simplu Peter Craven, care a murit în 1963, la vârsta de 29 de ani, pe pista din Edinburgh.

La Manchester, actualii și foștii concurenți pentru echipa locală, precum și cinci participanți la Grand Prix, au concurat, conduși de doi campioni mondiali individuali. Începutul lui Taia Woffinden și Jason Doyle, pentru că vorbim despre ei, a fost surprinzător. În seria de deschidere, Tom Brennan a fost surprins să-și arate locul conștiincios conducând în primul tur și apoi urmărind cu atenție al doilea pe distanță.

Doyle, care are trei victorii la Craven Memorial (2018-2020), nu va ajunge luni la start. S-a ridicat un moment la a doua încercare și la final, dar între timp a lovit două zerouri și a pierdut șansa de a apărea serios în competiție. La fel, Tobiasz Musielak, care nu a marcat prea mult „prune”, dar nici nu a fost mai sus la linia de sosire decât el pe trei.

READ  Învinge echipa națională de volei a Poloniei după un meci aprig! A fost o departajare

Urmăriți autostrada video. Piotr Pawelecki și-a propus obiective ambițioase pentru sezonul 2022!

Woffinden-ul menționat mai sus ar fi funcționat mai bine. Cea mai mare vedetă a serii de la instalația Asów câștiga avânt foarte încet, dar după două secunde, strânsesem deja două 3-uri. În a patra serie, a pierdut multe puncte printre alții Nikolai Klindt, care s-a descurcat bine până acum. Robert Lambert a ajuns și el pe linia de sosire pe locul patru, complicând lupta pentru primii opt după etapa regulată. Până la urmă, britanicii nu au ajuns acolo.

După douăzeci de runde de calificare, Matej Zaggar și Michael Palm Toft au avansat în Marea Finală cu până la șase călăreți și Brady Kurtz. Australianul a început prost cursa pe cunoscutul său oval, dar s-a consolidat în primii trei după două victorii și locul doi.

Woffinden, Niels Kristian Iversen și Max Fricke au câștigat un playoff cu cinci jucători la acțiunea decisivă a serii. Câștigătorul de anul trecut, Daniel Bewley, și Klindt, vizibil mai slab, au fost eliminați. Britanicul nu doar că a evoluat mai slab, evitând zerourile, dar a câștigat și o singură rundă luni.

Palm Toft a câștigat anul acesta cea mai importantă cursă în memoria lui Peter Craven, care a sărit doar luni pe lista de start pentru această competiție… în locul lui Norik Bloedorn. Danezul, care a câștigat titlul Premier League cu Peterborough Panthers în 2021 și care nu a jucat niciodată în liga poloneză, a învins jucători mai renumiți. În spatele lui, Zaggar și Venden s-au luptat pentru locul doi până la final.

consecințe:

1. Michael Palm Toft (Danemarca) – 11 (2,2,3,2,2) – locul 1 în finală
2. Matej Zagar (Slovenia) – 12 (3,3,1,2,3) – locul 2 în finală
3. Ty și Wenden (Marea Britanie) – 9 + 4 (1,1,3,3,1) – locul 3 în finală
4. Brady Kurtz (Australia) – 9 (2,1,0,3,3) – locul 4 în finală
5. Nils Christian Iversen (Danemarca) – 9 + 3 (1,3,1,3,1) – Locul cinci în finală