zgură. Reprezentanta Ucrainei a câștigat în România. Au participat juniori de la Kolejarz Opole și Unia Tarnów

zgură.  Reprezentanta Ucrainei a câștigat în România.  Au participat juniori de la Kolejarz Opole și Unia Tarnów

WP SportoweFakty / Weronika Waresiak / În fotografie: Stanislav Melnychuk

Konrad Sinkowski

Sâmbătă după-amiază a avut loc pe pista Brăila, România, turul doi al Cupei MACEC. Ucraineanul Stanislav Melnychuk a câștigat și, prin urmare, este liderul clasamentului general.

Acesta a fost runda a doua a competiției Cupei MACEC. Romanii au anuntat acest eveniment ca fiind finala, pentru ca a fost pe pista din Braila unde trebuia sa aflam rezultatele finale ale acestui turneu. Cu toate acestea, acest lucru nu s-a întâmplat.

După cum ne-a informat WP SportoweFakty, va avea loc un alt turneu în cadrul Cupei Macec, programat pentru 11 noiembrie. Locul de desfășurare a competiției va fi instalația numită după Pavel Waluszek din Świętochłowice.

Între timp, meciul de pe pământ românesc a fost oficiat de trei jucători – Stanislav Melnichuk, Milin Maniu și Jakub Falkovich. Bulgarul a pierdut șansa de a câștiga în seria a patra de start, în care a pierdut în fața lui Jan Mack și Jaroslav Petrac. Bătrânul de 44 de ani a fost nevoit să se mulțumească cu locul trei.

Urmăriți videoclipul: A vrut Kołodziej să impună întăriri în UE? „acceptabil”

La competiție au participat doi actori polonezi – Jakub Oleksiak și Piotr Wardzala. Echipa de juniori OK Bedmet din Kolejarza Opole s-a descurcat mai bine, adunând opt puncte și terminând pe locul șase. Jucătorul Grupei Azoty Unia Tarnów a avut cinci puncte lângă numele său și a terminat doar pe locul treisprezece.

Stanislav Melnychuk conduce clasamentul general cu 27 de puncte, cu trei puncte înaintea lui Jakub Falkovich. Jan Macek (21 de puncte) completează podiumul virtual.