Zrinjski Mostar – Legia Varșovia: cine a câștigat? Rezultat (26.10.2023)

Zrinjski Mostar – Legia Varșovia: cine a câștigat?  Rezultat (26.10.2023)

Zrinjski Mostar – Legia Varșovia. Jucătorii lui Costa Rungajic au obținut o victorie foarte importantă în lupta pentru trecerea în faza eliminatorie a Ligii LKE.

Cele două echipe au decis să joace un meci deschis încă din primele minute, iar Legia a lăsat o impresie mai bună. Jucătorii lui Kosta Ronjajic au încercat să atace zonele laterale ale terenului și după centrare – dintr-o lovitură de colț – au amenințat serios pentru prima dată poarta lui Zrinjski. Yuri Ribeiro a lovit cu capul, dar Marko Maric a respins bine. La scurt timp – din nou după o lovitură de colț – Radovan Bankov a tras puțin peste poartă și părea că Legia era mai aproape de a trece în avantaj. Nimic mai departe de adevăr, prima acțiune periculoasă a gazdelor s-a soldat cu un gol. După o aruncare de la margine din adâncime, Nemanja Bilbija a fost complet nemarcat în careu, lovind perfect mingea cu Zrinjski în față.

Ligeia a răspuns rapid, în ciuda ajutorului rivalei. Jose a jucat conștient lovitura liberă, iar Ernest Mussi a ajuns la minge și a șutat în fața porții. Mingea l-a lovit pe Slobodan Jakovljevic, iar fundașul echipei bosniace a fugit acasă. Varșovia aproape că a luat conducerea în prima repriză. După o alunecare excelentă a lui Jose, Blaz Kramer a atacat mingea, dar a șutat greșit și a rămas egală până la sfârșitul primei reprize.

În minutul 62 al meciului, după frumoasa lovitură de cap a lui Kramer, mingea a căzut în plasa lui Zrinjski, dar arbitrul asistent și-a ridicat imediat steagul. Analiza VAR a arătat însă că atacantul sloven nu a fost în ofsaid și că „Armata” a preluat conducerea. Interesant este că mai devreme naționala Bosniei a marcat un gol din offside, nefiind nevoie de VAR, dar i-a fost util arbitrului în următoarea acțiune, când analiza a confirmat corectitudinea arbitrului în a nu da gazdei. unsprezece de început.

READ  Confuzia continuă cu Robert Lewandowski. Polul încă așteaptă numărul lui preferat

Asta nu e tot, pentru că la scurt timp după ce Kramer a fost accidentat și o pasă verticală strălucitoare a fost ratată de doi fundași Legia, Matija Milikinošić a marcat mingea. De data aceasta asistentul nu a indicat ofsaid, dar arbitrul principal a fost obligat – după VAR – să-și schimbe decizia de a anula golul pentru că jucătorul Zrinjski a fost ușor în ofsaid! Fără îndoială, deci, că acel videoclip a fost aliatul Legiei în acest meci, iar misiunea lui a fost să mențină liderul până la finalul meciului. „Armata” s-a concentrat pe acest lucru, iar rivalul nu a mai reprezentat o amenințare serioasă sub golul lui Dominic Haddon, iar vicecampionul polonez a câștigat o victorie foarte importantă în contextul luptei pentru promovarea în faza eliminatorie a LKE. .

În al doilea meci din Grupa E din Europa League, Aston Villa a învins-o pe AZ Alkmaar cu 4-1. Varșovia Legia va juca următorul meci din această competiție pe 9 noiembrie, unde îl va înfrunta pe Zrinjski în returul de pe stadionul Lazienkowska Street.

Zrinjski Mostar – Legia Varșovia 1:2 (1:1)

1:0 – Balbija (30), 1:1 – Yakovlevich (32), 1:2 – Kramer (62).

Zrinjski: M. Maric – Đorluka, Jakovljevic, Radić, Teksinović (70. Memia) – Ivančić, Žlomislić (70. Kiš), Ćanadja (79. Bradarić) – Ćuże (61. Malkinošić), Bilbija, Hrvanović (61.) B. . Antrenorul Krunoslav Rendulić.

Legiune: Hładun – Pankov, Jędrzejczyk, Juri Ribeiro – Wszołek, Slisz, Celhaka (87. Eletem), Kun – Jose, Kramer (72. Rozolek), Muci (64. Gol). antrenor Kosta Ronjajic

El a domnit Andrei Civoletti (România). Cartonașe galbene: Chanadega, Biblia – Mossey, Haddon, Conn.

Alkmaar – Aston Villa 1:4 (0:2)

1. Aston Villa 3 6 7-4
  2. Legia Varşovia 3 6 5:4
  3. Zrinjski Mostar 3 3 5:6
  4. Alkmaar 3 3 5:8
READ  Legenda fotbalului ucrainean va fi pedepsită. Al-Ittihad vrea să-l scoată pe fotbalist din istorie