A fost foarte aproape. Polonezii sunt la un pas de medalii

A fost foarte aproape.  Polonezii sunt la un pas de medalii

Twitter/Eurosport/ Foto: Viktor Glazunov

Lukas Ivanek

Sâmbătă au avut loc finalele probelor de canotaj ale Jocurilor Europene 2023. Polonezii au fost foarte aproape de medalii. Przemyslaw Korsak și Wiktor Glazunow au terminat pe locul patru în competițiile lor.

La Jocurile Europene din 2023, a fost finalist la vârste simplu peste 500 m la caiac și canoe clasice. În cursa de K-1 masculin, Przemysław Korsak a terminat pe locul patru. Aurul a căzut în mâinile maghiarului Adam Varga. Portugalezul Fernando Pimenta a câștigat medalia de argint, în timp ce sârbul Marko Dragosavljevic a câștigat bronzul.

Viktor Glazunov a terminat pe locul patru în competiția masculină C-1500. Medalia de aur a fost câștigată de cehul Martin Fuksa. Medalia de argint a fost câștigată de românul Cătălin Schirila, iar medalia de bronz a fost câștigată de Serghei Tarnowski, reprezentând Moldova.

În finala K-1500 feminin, Katarzyna Kołodziejczyk s-a clasat pe locul șase. Danemarca Emma Jorgensen a câștigat al doilea aur la aceste Jocuri Europene (anterior la 200 m). Unguroaica Alida Gazso a fost atrasă la argint, iar sârba Milica Novaković a încercat bronzul.

Jorgensen are trei medalii olimpice la credit. Ea a câștigat două la K-1500, argint la Rio de Janeiro (2016) și bronz la Tokyo (2020). În capitala Japoniei, ea a câștigat și bronzul la K-1200.

Nu a existat un accent polonez în finala C-1500 feminin. Campioana a fost ucraineană Lyudmila Luzan. Medalia de argint a revenit spaniolei Maria Corbera, iar bronzul a revenit Ungariei Agnes Kiss.

READ  Proiectul Varșovia a supraviețuit Revoltei Mariusz și Leneș

Lausanne are două medalii olimpice în colecția sa. La Tokyo, bateriile C-1200 și C-2500 au câștigat.