A studiat tenisul la New York. Djokovic este nemiloasă față de tânărul american

A studiat tenisul la New York.  Djokovic este nemiloasă față de tânărul american

Shelton a fost unul dintre cei mai interesanți tineri jucători de tenis din Turneul Mondial de câteva luni. S-a arătat unui public mai larg în timpul Australian Open. În ianuarie, la Melbourne, a avansat în sferturile de finală de simplu, chiar dacă a fost primul său turneu în afara Statelor Unite. Dar apoi a avut câteva luni mai slabe. De fapt, în fiecare turneu ulterior a pierdut în primul sau al doilea meci.

Cu toate acestea, a fost într-o formă excelentă pentru US Open. A început să concureze la New York pe locul 47 în clasamentul ATP, iar înainte de ciocnirea cu Djokovic se știa că va fi pe locul 19 în clasamentul final.

În ciuda acestui fapt, experții nu i-au oferit aproape nicio șansă. A fost clar de la început că au dreptate.

Serviciul a fost un eșec

Americanul, care a servit admirabil pe tot parcursul turneului, nu a avut o zi bună în acest element. Acesta este ceea ce i-a definit jocul.

Djokovic a revenit cu brio și fără milă și a profitat de deciziile proaste ale adversarului în momentele cruciale. În al șaselea joc din primul set, tânărul de 20 de ani a spart setul, iar în al optulea, a luat patru puncte de set pentru a câștiga setul cu 6-2. Acest lucru a fost realizat doar un moment mai târziu, a cincea oară, la 6:3.

Djokovic a câștigat primul set în semifinala de la US Open împotriva lui Shelton

-Ben îi lipsește calmul. Uneori este puțin distras pe teren. Și Novak? Profesorul – Karol Stopa a comentat la Eurosport 1.

Se putea avea impresia că favoritul mulțimii a fost destul de uimit de faptul că servirile sale atomice se întorc de cealaltă parte a fileului cu atâta regularitate.

Renaștere bruscă

Era greu de așteptat ca, cu un avans atât de încrezător, campioana de 36 de ani de la Belgrad să nu termine lupta în trei etape.

Shilton a făcut ce a putut, dar cele mai mari argumente pe care le-a folosit pentru a câștiga meciurile anterioare, și anume serviciul menționat mai sus și o poziție extrem de agresivă, nu au dat rezultate lungi de această dată. Americanul și-a asumat riscuri, dar a greșit în cele mai importante momente. Dar până atunci.

Shelton în timpul meciului său cu Djokovic

Dar în al optulea joc, a compensat în mod neașteptat pauza și a egalat 4:4. După un timp, a început în sfârșit să servească așa cum a arătat în meciurile anterioare. Probabil a câștigat serviciul și a marcat punctul final al meciului cu un serviciu la 233 km/h. Djokovic a fost surprins. Shelton a primit o piesă fixă ​​pe serviciul sârbului, dar nu a transformat-o. A devenit 5:5. Într-o clipă, americanul însuși a fost învins.

imagine

Al doilea set al semifinalelor US Open pentru Djokovic

Djokovic nu a folosit mingea de meci și setul a fost decis prin departajare. În ea, deținătorul recordului de Grand Slam a fost singurul aflat în instanță pentru primele șase proceduri. El conducea deja cu 5-1. Americanul nu s-a predat, dar în final a pierdut extrameciul cu 4-7.

Concurentul este Alcaraz sau Medvedev

Cine va fi adversarul lui duminica? Carlos Alcaraz – Daniil Medvedev a fost mai bun în confruntarea spanio-ruse. Acest meci începe la 1:00 de vineri până sâmbătă, ora poloneză.