Aceasta este situația în grupa eliminatorie a naționalei Poloniei U-21. Este prea rau

Aceasta este situația în grupa eliminatorie a naționalei Poloniei U-21.  Este prea rau

După mari victorii în fața Germaniei (4-0) și Letoniei (5-0), o remiza recentă 2:2 cu Israelul i-a lăsat pe jucătorii lui Maciej Stolarczyk nevoiți să-i învingă pe unguri pentru a rămâne cu speranța de a avansa la Campionatul European de Tineret. Acest turneu se va desfășura în perioada 9 iunie – 2 iulie 2023 în România și Georgia.

Priveste filmarea
Lista lungă a problemelor Michniewicz. Îl vom privi cu inima tremurândă.

Simt în echipa Suediei! Arma secretă a lui Michniewicz intră în joc

Tragerea la sorți a echipei naționale U-21 a Poloniei

Înainte de fluierul primului meci de pe teren. Ernst Paul În Zabrze, polonezii erau candidații evidenti. Primul grup a inclus, de exemplu, Kamil Petkovsky, Jacob Kaminsky, Kasper Kozlovsky, Nikola Zalosky și Adrian Benedichak. Dar pe teren, situația era cu totul alta.

În ciuda unei echipe teoretic mai bune și a propriului avantaj pe teren, ungurii au fost în fruntea vestiarului. În minutul 35, Andras Nemeth a marcat 1-0. Multă vreme echipa poloneză nu a putut egala. Acest lucru a fost posibil doar în al patrulea minut al prelungirilor, când Michau Skalka a schimbat 11 goluri în gol.

Polonezii trebuie să conteze pe un miracol

În acest moment, poziția echipei poloneze sub 21 de ani în Grupa B este complexă. După opt meciuri, naționala Poloniei cu 15 puncte (patru victorii, trei egaluri și o înfrângere) este a treia. Doar câștigătorul grupului va primi un upgrade direct la Euro. Clasamentul pe locul doi va determina cine va avansa de pe locul doi.

În al doilea meci de marți, Israelul a pierdut cu 0:1 în fața Germaniei. Drept urmare, avantajul lor față de alb și roșu este de doar un punct. Pentru ca echipa condusă de Maciej Stolarchic să spere într-un miracol, trebuie să câștige următoarele meciuri (în iunie cu San Marino și Germania), în același timp să conteze pe o poticnire a tineretului israelian. Nu va fi ușor, pentru că în ultimele două meciuri se vor confrunta cu cele mai slabe două echipe ale lotului „polonez” – Letonia și San Marino.