AFC UTA Arad – Steaua București 1-1 (1-0). Liga Română – runda a treia din prima ligă

AFC UTA Arad – Steaua București 1-1 (1-0).  Liga Română – runda a treia din prima ligă

Cele două echipe s-au întâlnit în istoria duelurilor directe de două ori. Steau a câștigat de două ori fără a pierde un meci.

Jucătorii ambelor echipe au durat mult să se miște. O atmosferă somnoroasă a dominat cea mai mare parte a primei reprize. Nimeni nu se așteaptă să vină sentimente reale. Abia în al doilea sfert al orei a început să se întâmple ceva pe teren. Norocul a zâmbit jucătorilor AFC UTA Arad după 20 de minute când Desley Ubbink a marcat primul gol. Philip Dangobic a completat asistența.

Olimpiu Moruțan de la echipa vizitatoare a primit singura carte în prima repriză. A fost minutul 33 al ciocnirii. În minutul 34, Ioan Dumatre l-a înlocuit pe Andre Cordia. În același minut, jucătorii Stelei: Darius Dumitru, Valentin Creo au părăsit terenul și au fost înlocuiți de Rozvan Oedo și Eliane Cristea.

Prima repriză s-a încheiat cu un avantaj modest de 11 jucători de la AFC UTA Arad.

În minutul 66, arbitrul i-a arătat cartea lui Philip Dangobic, jucătorul echipei gazdă. Antrenorul Steau a decis să joace mai agresiv. În minutul 74, l-a înlocuit pe mijlocașul Octavian Popescu și l-a pus pe terenul de joc pe atacantul Iannis Ily. Vedeți, antrenorul a crezut că echipa sa se va recupera repede. A avut dreptate, echipa sa a reușit să înscrie și să compenseze pierderile și egalul.

La finalul meciului, a existat o schimbare în AFC UTA Arad 11. Soren Bhutia sa mutat în spatele lui Desley Obenek.

Jucătorii vizitatori au răspuns în cele din urmă marcând un gol. În minutul 90, Ianis Eli a egalat rezultatul meciului. Florin Tonas a asistat când golul a fost marcat.

READ  Cu România să-și mențină șansele de a juca în calificările olimpice

În al treilea minut de prelungire Florenel Koeman de la Steaua a privit cartea. Rezultatul nu s-a schimbat decât la finalul duelului. Meciul s-a încheiat cu o remiză de 1-1.

Ovidio Marian Popescu46

66 ′ 69 Philip Dangobic