Am agitat o spaniolă cu Kazaszka la Stuttgart. Karolina Pliskova la mare

Am agitat o spaniolă cu Kazaszka la Stuttgart.  Karolina Pliskova la mare

A fost nevoie de un departajare în setul al treilea pentru a rezolva bătălia senzațională dintre spaniola Paula Padusa și Casasca Jelena Rybakina. Cehia Karolina Pliskova și-a încheiat performanța la Campionatele WTA 500 de la Stuttgart.

Łukasz Iwanek

Paul Bados

PAP / EPA / ERIK S. LESSER / În imagine: Paula Padusa

Nu lipsesc bătăliile aprige în Stuttgart. Joi, Paul Bados (WTA 3) a avansat în sferturile de finală, câștigând cu 6:2, 4:6, 7:6 (4) Jelena Rybakina (WTA19). În primul set, spaniola a dat o pasă o dată și a luat ea însăși trei pauze. În al doilea meci, ea a revenit cu 4:4 cu 0:4, dar a mai pierdut două meciuri. În varianta decisivă, Kazaszka a decolat și a spart egalitatea cu 1: 4. În ea, Padusa a fost cel mai bun, folosind mingea de meci trei.

Au fost 11 pauze în meciul de 2,5 ore, șase pentru Padusa. Spaniolul a mai marcat șase puncte (101-95). Ea a trimis 36 de lovituri de închidere cu 29 de faulturi neforțate. Rybakina are 30 de victorii consecutive și 38 de faulturi. Padusa a ridicat balanta intalnirilor sale cu Casasca la 3-1.

Karolina Pliskova (WTA 7) a încheiat performanța în turul doi, pierzând cu 4: 6, 4: 6 în fața Lyudmilei Samsonova (WTA 31). În ambele grupe, Cesca a înmânat ulterior ordinul. Ea a ratat oricare dintre cele patru oportunități de evaziune. Fostul lider de la Stuttgart a câștigat titlul în 2018. Acesta a fost al șaselea meci al Pliskovei în acest sezon (bilanţ 2-4). A început abia în martie din cauza unei răni la mâna dreaptă.

Urmărește videoclipul: „Regina este una”. Tot ce trebuia să facă a fost să posteze această poză

READ  El Clásico astăzi: Real Madrid - Barcelona. Acoperire live și scor live 21/04

Aryna Sabalenka (WTA 4) a învins-o pe Bianca Andreescu cu 6:1, 3:6, 6:2 (121 de Campionate Mondiale de tenis). În decurs de o oră și 52 de minute, un jucător de tenis din Minsk a folosit cinci dintre cele opt puncte de break. Ea a încheiat întâlnirea cu 29 de finisheri și 21 de faulturi neintenționate. Canadianul a avut 14 victorii consecutive și 19 faulturi. Campionul US Open din 2019 a jucat primul său turneu din octombrie anul trecut. Ea a lipsit din cauza unei răni la piciorul stâng.

Ons Jabeur (WTA 10) a câștigat în 84 de minute 6:3, 6:3 cu Daria Kasatkina (WTA 26). Tunisia a predat cererea de trei ori și ea însăși a schimbat șase din 14 șanse de break. În sferturile de finală o va înfrunta pe Padusa.

Porsche Grand Prix tenisStuttgart (Germania)