Baschet Euroliga – AZS UMCS – ACS Sepsi-SIC 76:65 (descriere)

În meciul din turul trei din grupa I a Euroligii, polonezul Cukier AZS UMCS Lublin a învins-o în față pe românul ACS Sepsi-SIC 76:65 (24:13, 18:15, 16:17, 18:20) a oaspetelui său. public. Aceasta este prima victorie istorică pentru academicienii Leblanc în elita continentală.

Polski Koker AZS UMCS Lublin – ACS Sepsi-SIC 76:65 (24:13, 18:15, 16:17, 18:20).

Polski Koker AZS UMCS Lublin: Sheila Hill 25, Channon Fluker 20, Elin Gustafsson 17, Emily Kalinic 4, Magdalena Zitara 3, Dominika Ullmann 3, Dominika Wieser 2, Alexandra Zemborska 2, Rica Bernath 0;

ACS Sepsi-SIC: Morgan Green 15, Borislava Hristova 13, Masa Janković 13, Chelsea Nelson 10, Livia Gerbin 7, Elin Nystrom 5, Vitriky Akathiou 2, Stefania Katinyan 0.

Debutul în fața suporterilor gazdelor în Euroliga a fost evaluat pozitiv.

Sheila Hill a încheiat prima acțiune pentru lublinul cu o aruncare precisă de la distanță lungă, iar echipa poloneză nu a renunțat la conducere până la finalul meciului. Jucătorul australian de la AZS UMCS a marcat trei puncte de trei puncte în primele cinci minute și a marcat al patrulea la sfârșitul primului sfert, datorită căruia campioana Poloniei a câștigat această parte a meciului cu 11 puncte.

În al doilea trimestru, Channon Fluker a fost clinică, profitând de pasele bune către partenerii ei.

Naționala României a încercat să compenseze pierderile cu acoperire în atac pe tot terenul, dar jocul bun defensiv al jucătorilor Krzysztof Świecek nu a permis acest lucru, iar în minutul 19 avantajul gazdelor era deja de 17 puncte (40:23). ). .

Echipa lui Leblanc a început haotic al treilea sfert, cu pase inexacte și multe înfrângeri. Profitând de acest lucru, campioana României a eliminat înfrângerile și în minutul 26 scorul a fost doar 46:39 în favoarea AZS UMCS. Apoi antrenorul Święcik a cerut timp, ceea ce a permis organizarea meciului și îmbunătățirea eficienței acestuia, care s-a încheiat foarte eficient cu un șut precis de la distanță lung al lui Dominika Ullmann în ultima secundă.

READ  Nivelul de trai al României îl îndeplinea pe cel al polonezilor

Sfertul patru a avut un parcurs asemănător, pentru că cu cinci minute înainte de sirena finală, după un triplu precis al lui Morgan Green, deficitul s-a redus din nou la șapte puncte (65:58), dar finalul meciului a fost în cel al echipei. favoare. Echipa gazdă, prin jocul priceput al lui Fluker și Ellen Gustafsson, le-a permis să mențină un avantaj sigur.

Săptămâna viitoare, Polski Cukier AZS UMCS va juca la Miskolc, Ungaria, împotriva DVTK HUN-THERM. (uşă)

Autor: Andre Zawabe