Polski Cukier AZS UMCS obține prima victorie în Euroliga! [zdjęcia]

Pentru echipa lui Krzysztof Szewczyk, meciul de joi a fost al treilea din elita Europei, dar primul care a avut loc la Lublin. După două înfrângeri în deplasare, jucătorii și-au dorit foarte mult să câștige, dar nu a existat nicio presiune în a juca în fața propriilor fani. Gazdele au început competiția cu o serie de 7: 2. După ce Elin Gustafsson a ajuns cu succes la coș, scorul a devenit 17:9. La finalul primului sfert, avantajul a fost clar, 24:13.

Nu s-a schimbat nimic în a doua versiune. Sheila Hill și prietenii ei au fost cei care au controlat și a fost evident în rezultat. Avantajul campioanelor Poloniei ajungea uneori la 17 puncte. Cele două echipe au intrat în vestiar cu scorul de 42:28.

După schimbarea taberelor, acesta a apărut în holul Departamentului pentru Securitate Internă. Nu se va mai întâmpla nimic mare lui Zdzisław Niedziela. Cu toate acestea, echipa vizitatoare nu avea de gând să renunțe atât de ușor și cu siguranță ar trebui lăudată pentru abordarea ambițioasă până la final. La șase minute după încheierea celei de-a treia reprize și după munca de succes a lui Chelsea Nelson, scorul a devenit doar 46:39. Polski Cukier AZS UMCS nu a permis concurenților săi să facă mai mult. Distanța dintre cele două echipe a fost de aproximativ 10 puncte. La final, Dominika Ullmann a lovit un 3-pointer și a fost din nou mai sigur – 58:45.

Ultimele 10 minute? Reporniți divertismentul. Echipa României a folosit apărarea de zonă, ceea ce a adus beneficii, adversarii fiind din nou la șapte puncte. Merită și lui Morgan Green, care a marcat de la distanță de două ori la rând. Într-un moment important, Channon Fluker a preluat controlul și a adăugat încă două lovituri reușite la tripul ei, trecând rapid scorul de la 65-58 la 76-60. Românii au luptat până la final să piardă cât mai puțin, și au reușit, iar rezultatul a fost 76:65. Gazdele ar fi putut câștiga cu o marjă mult mai mare, dar au comis un total de 21 de înfrângeri.

READ  Tarnica - vremea maine (01/08) si zilele urmatoare. Prognoza meteo - Bieszczady

Trio-ul și-a asumat povara înscrierii de puncte: Vindecare, Fluker și Gustafsson. Australianul a marcat 25 de puncte. Fluker a marcat 25 de puncte și a luat 12 recuperări, iar actorul suedez „Double Double” a marcat și el 17 puncte și 11 recuperări.

Miercurea viitoare, Lublin va juca în deplasare cu DVTK din Ungaria în Euroliga, dar mai devreme – duminică, vor avea un meci de ligă împotriva MKS Bruszkov. Acest meci va avea loc la Sala MOSiR.

Polski Koker AZS UMCS Lublin – ACS Sepsi SIC 76:65 (24:13, 18:15, 16:17, 18:20)

Polski Cukier AZS UMCS: Heal 25 (4×3), Fluker 20 (1×3), Gustavsson 17 (1×3), Ullmann 3 (1×3), Ziętara 3 și Kalenik 4, Fiszer 2, Ziemborska 2, Bernath 0.

ACS Sepsi: Grecul 15 (3×3), Hristova 13 (1×3), Nelson 10, Gerbin 7 (1×3), Nystrom 5, Jankovic 13, Akatiotou 2, Katinian 0.