Bătălia nervilor în finala Ligii Europene. Sevilla a făcut-o din nou!

Bătălia nervilor în finala Ligii Europene.  Sevilla a făcut-o din nou!

PAP / EPA / Anna Szilagyi / Finala UEFA Europa League Sevilla FC – AS Roma

Sebastian Szyatkowski

120 de minute nu au fost suficiente pentru ca jucătorii din Sevilla și Roma să decidă finala Ligii Europene. Un egal 1-1 a însemnat că cupa a fost decisă la penalty-uri. În unsprezece, jucătorii de la Sevilla au fost mult mai buni.

Pe o parte a stadionului din Budapesta stătea Sevilla FC – o echipă care a ajuns în finala Ligii Europa de șapte ori și a ridicat trofeul de fiecare dată. Nu există club mai de succes în istoria competiției. Pe de altă parte, a fost AS Roma, însă echipele lui Jose Mourinho nu joacă, dar câștigă finale. Portughezul este singurul antrenor care a câștigat cel puțin o dată Liga Campionilor, Europa League și Europa League. De data aceasta, unul dintre serialele senzaționale a trebuit să fie întrerupt.

Înainte de meci, ungurii au pregătit un loc plin de foc și ar fi trebuit să se aprindă și scânteia pe teren. Fanii Sevilla și Roma au înecat imnurile finale ale Europa League ale sezonului. Cu siguranță au fost mai mulți oameni interesați să urmărească meciul în direct decât erau locuri în Puskas Arena. Spectacolul abia începuse și standurile s-au umplut de fum.

Iar telespectatorii s-au întrebat dacă revenirea lui Paulo Dybala la echipă ar determina Roma să arate ceva mai mult decât în ​​rundele precedente. La ei, apărarea a fost pe primul loc, placarea a fost a doua, iar atacul a fost pe locul doi. Giallorossi au încercat să surprindă adversarii și în primul sfert de oră și-au creat o șansă mai bună de a marca. Leonardo Spinazzola a primit o pasă de la Zeki Celik și a avut o poziție excelentă de șut, dar apoi a trimis mingea direct către Bono. Jose Mourinho a ridicat elocvent din umeri.

READ  Maestrul Roland Garros este o vedetă la Budapesta. Un dialect polonez

Urmărește videoclipul: Incredible Sights. Sărbătorește un gol de la mijlocul terenului și apoi…

Prima repriză nu a fost impresionantă. Cea mai simplă explicație este să îi acuzi pe romani că au ucis din nou fotbalul, dar adevărul este că ei măcar au încercat să facă ceva. Sevilla a jucat prost, nu a avut nimic de oferit și a respins apărarea Romei până la prelungiri.

Romanii au fost mai activi și s-au răsplătit singuri. În minutul 35, Roma a marcat pentru a face 1-0. În centrul terenului, Brian Cristante a luat mingea de la adversari și Anthony Taylor nu a ratat, în ciuda obiecțiilor jucătorilor de la Sevilla. În apropiere a fost și Gianluca Mancini, făcând o pasă perfectă către Paulo Dybala. Argentinianul a avut destul loc în suprafața de pedeapsă și Bono și-a irosit șutul. Arătați că merită să așteptați ca Dybala să se întoarcă din accidentare.

În prima repriză s-au făcut două schimbări în lotul Sevilla, așa că antrenorul său a încercat să răspundă. Pe teren au apărut Eric Lamela și Suso, cunoscuți de la instanțele italiene. Jucătorii spanioli și-au sporit agresivitatea și, la scurt timp după ce au schimbat echipele, unul dintre ei i-a rupt tricoul lui Gianlucci Mancini.

A început atacul Sevilla, iar în minutul 55 apărarea romană a crăpat sub ea. Gianluca Mancini nu a apărut aproape de poartă și a marcat un autogol pentru a aduce 1-1. Fundașul a fost atât de concentrat pe lupta cu Youssef En-Nesyri, încât nu a putut controla mingea după centrarea la nivel a lui Jesus Navas. Roma a trebuit să uite de conducere – de data aceasta un gol nu a fost suficient, așa cum s-a întâmplat în finala Europa League de anul trecut împotriva lui Feyenoord.

READ  Bătălia curcubeului din München. Meciul dintre Germania și Ungaria nu va fi un meci obișnuit între Beckennon

Repriza secundă a fost mai animată și mai dificilă pentru arbitrul Anthony Taylor. Englezul a fost supus unei presiuni din ce în ce mai mari și în două cazuri discutabile nu a acordat penalty niciunei părți. În plus, Roma a fost periculoasă după lovituri de plasă, dar nu a folosit nici una dintre ele pentru a decide meciul. După 90 de minute a fost 1-1 și a fost nevoie de prelungiri.

Încă două sferturi cu Nikola Zalewski, care l-a înlocuit pe Zeki Celik. Astfel, polonezul a marcat a doua finală a Cupei Europei din carieră. S-a remarcat cu un șut blocat și un fault pentru că a primit cartonaș galben. Anticiparea loviturilor de departajare a început chiar înainte de miezul nopții.

Jucătorii clubului Sevilla au fost mai eficienți în cele unsprezece și au ridicat trofeul pentru a câștiga Europa League pentru a șaptea oară.

Sevilla – Roma 1:1 și 4:1 (0:1, 1:1, 1:1)

Compozitii:

Sevilla: Yassin Bono – Jesus Navas (95′ Gonzalo Montiel), Luick Bade, Nemanja Godelli (120′ Marcao), Alex Telles (94′ Karim Reci) – Fernando (120′ Joan Jordan), Ivan Rakitic – Lucas Ocampos, Oliver Torres (46 ) Soso, Brian Gill (46 Eric Lamela) – Youssef Al-Nusairi.

Roma: Rui Patricio – Gianluca Mancini, Chris Smalling, Roger Ibanez – Zaki Celik (91 Nikola Zalewski), Bryan Cristante, Nemanja Matic (120 Eduardo Buff), Leonardo Spinzola (106 Diego Llorente) – Lorenzo Pellegrini (106 ° Stefan El Shaarawy )) Paolo Dybala (67′ Georginho Wijnaldum) Tammy Abraham (75′ Andrea Belotti).

READ  Sărituri cu schiurile Vikersund 2024. Competiția de sâmbătă a fost anulată

Cartonașe galbene: Mir, Rakitic, Lamela, Jordan, Montiel, Ocampos (Sevilla), Matic, Pellegrini, Mancini, Cristante, Zaloski, Karsdorp (Roma)

Judecător: Anthony Taylor (Anglia)