Campionatul European de Volei 2023: Rezultatele meciurilor de miercuri

Campionatul European de Volei a început marți. Naționala Italiei a învins cu încredere România cu 3-0 la Verona la ceremonia de inaugurare.

Vezi și: Campionatele Europene sunt deschise! Amfiteatrul a fost martor la victoria italienilor

În următorul meci din Grupa B, Elveția s-a confruntat miercuri cu Bosnia și Herțegovina. Bosniacii au fost favoriți la această confruntare, dar meciul a început cu elvețienii (6: 0), care au dominat prima repriză. În cea de-a doua repriză, la meci s-a alăturat o echipă din Peninsula Balcanică, iar drept urmare cele două echipe au avut o confruntare violentă. S-a decis doar jucând pentru un avantaj într-un departajare. Bosniacii au avut trei piese de set, iar în cele din urmă Dajana Boskovic a încheiat competiția cu un atac eficient (15:17).

Primul tur din Grupa B s-a încheiat cu meciul dintre Bulgaria și Croația 3: 1. Primul meci a fost câștigat de croați. Arătau bine în bloc și până la urmă blocul a decis grupa în favoarea lor. Setul doi a fost și el echilibrat, dar de data aceasta bulgarii au câștigat în cele din urmă. Următoarele două seturi s-au jucat cu superioritate clară față de echipa lui Lorenzo Micheli. Bulgaria a luat toate punctele.

Nu au fost surprize la primul meci din Grupa D de la Tallinn. Franța a câștigat Challenge Cup în urmă cu câteva săptămâni și a avansat în Liga Națiunilor. Performanțele lui Tricolor la Campionatele Europene au început cu o victorie decisivă cu 3-0 în fața naționalei Estoniei. În primul set, echipa gazdă a pierdut 8:25, iar în următoarele două seturi a pierdut după o luptă mai egală (19:25, 21:25).

READ  F1. Mercedes decolează. Max Verstappen caută titlul

Campionatul European de Fotbal EuroVolley 2023 va avea loc în perioada 15 august – 3 septembrie în patru țări. Italia, Germania, Belgia și Estonia sunt co-gazdă ale evenimentului. La turneu participă 24 de echipe, împărțite în patru grupe. Primele patru echipe vor trece în sferturile de finală.

Naționala Poloniei va juca în Grupa A, care își va disputa meciurile la Gent. Acuzațiile antrenorului Stefano Lavarini se vor alătura competiției vineri, iar adversarii lor din prima etapă a turneului vor fi: Slovenia (18 august), Ungaria (20 august), Serbia (21 august) și Belgia (22 august). Ucraina (24 august).

Campionatul European de Volei Feminin 2023 – Rezultate meci:

15.08.2023: Italia – România 3:0 (25:19, 25:19, 25:15) / Grupa B

16.08.2023: Elveția – Bosnia și Herțegovina 2: 3 (25:16, 15:25, 25:23, 17:25, 15:17) / Grupa B
16.08.2023: Estonia – Franța 0:3 (8:25, 19:25, 21:25)
16.08.2023: Bulgaria – Croația 3: 1 (23:25, 25:23, 25:20, 25:18) / Grupa B