Ce început pentru noul antrenor al Wis³a Cracovia. Declasificare [WIDEO] fotbal

Ce început pentru noul antrenor al Wis³a Cracovia.  Declasificare [WIDEO] fotbal

Ultimele meciuri din 1/8 de finală vor avea loc astăzi. Până acum, candidații au câștigat în principal. Singura excepție a fost meciul dintre Corona Kielce și Legia Varșovia. Echipa lui Kelce a câștigat pe neașteptate după ultima piesă a meciului. Piast Glijevic a avut probleme cu Karina Jobin multă vreme, dar în final a câștigat cu scorul de 5:2.

Priveste filmarea
Apollonius Tajner a comentat începutul dezastruos de sezon pentru săritorii polonezi. „Performanța lor este cu mult sub potențialul lor.”

Cupa Poloniei: Wisła Kraków se califică în sferturile de finală. Stal Rzeszow nu era acolo

Penultimul meci de joi – la ora 21:00 Arka Gdynia se înfruntă cu Lech Poznań – a început perfect pentru gazdă. Deja în minutul șapte, Joko Roman a pasat din aripă în suprafața de pedeapsă, unde Dawid Szot a alergat între doi fundași Stal, a marcat din prima minge și l-a învins pe portar. Înainte de sfârșitul primei reprize, Wisła și-a creat câteva ocazii bune de a mări scorul, dar nu a transformat niciuna dintre ele. Fanii lui Stal Rzeszów au putut conta doar pe o performanță mai bună a jucătorilor lor în a doua repriză, care nici măcar nu au putut să pună un șut până la sfârșitul primei reprize. Acest lucru nu este surprinzător, deoarece Marek Zup a trimis în luptă o divizie extrem de rezervă.

Dar după pauză, s-a înrăutățit. În minutul 50, Baena l-a abordat pe Semcak, pasând mingea lui Angel Rodado, care a marcat cu o lovitură de cap pentru a face scorul 2-0. Două minute mai târziu, scorul era 3-0. Bartosz Talar a fugit în suprafața de pedeapsă și a șutat pe lângă un fundaș care încerca să-l blocheze. Sutul nu a fost cel mai puternic, dar a ratat portarul și a trecut pe lângă stâlpul din stânga.

READ  Mișcarea câștigă după șapte luni! Se vor reînvia speranțele?

Apoi se părea că Staal nu avea nicio șansă să revină în acest meci. Doar Simon Kudzioka, în vârstă de 17 ani, a pus speranța în inimile fanilor vizitatori. Reprezentanta poloneză a tineretului a marcat un gol în minutul 66, făcând scorul 1:3, dar visele la o posibilă egalare s-au spulberat după doar un minut. Jucătorii lui Stal au eșuat din nou – Karol Łysiak a pierdut mingea în propria suprafață de pedeapsă – iar Patrick Gogol, care fusese introdus cu un moment mai devreme, a marcat pentru a face 4-1.

Acest rezultat nu s-a schimbat. Wisła a câștigat cu mare încredere și nu și-a făcut griji pentru rezultatul final pentru o clipă. Mariusz Job, care acționează temporar ca antrenor după demisia lui Radoslaw Sobolevski, a avut un start cu adevărat reușit ca prim antrenor. Ultima dată când Wisła a jucat în sferturile de finală ale Cupei Poloniei a fost în sezonul 2021/22.

Wisła Cracovia – Stal Rzeszow 4:1

Dawid Szot 7′, Angel Rodado 50′, Bartosz Talar 52′, Patrick Gogol 67′ – Simon Kadziuka 66′