Clasamentul final pentru medalii la Jocurile Europene de la Cracovia

Președintele Comitetelor Olimpice Europene, Spyros Capralos, a închis oficial Jocurile Europene. „Vă mulțumesc că ați concurat în spiritul egalității și al unității”, a spus el la ceremonia de închidere.

Evenimentul din Cracovia și în împrejurimi (21 iunie – 2 iulie) a fost al treilea din istoria Jocurilor Europene. Edițiile anterioare s-au desfășurat la Baku (2015) și Minsk (2019), unde Albii Roșii au strâns 20, respectiv 14 medalii.

Au fost 370 de jucători și jucători din Polonia. În total, la competiție au participat peste 7.000 de sportivi din 48 de țări, precum și reprezentanți ai refugiaților.

Jocurile Europene 2023

David Kobacki după succesul său la Jocurile Europene

acum 11 ore

Participanții au concurat pentru 253 de seturi de medalii la 29 de discipline. În 12 dintre ele este în joc competiția pentru titlurile de campion european, iar în al 19-lea sunt în joc calificările la Jocurile Olimpice de anul viitor de la Paris.

Jocurile Europene Cracovia – Malopolska 2023: clasamentul medaliilor

Pe 22 iunie ne-am întâlnit pe primii noștri medaliați. În ziua premierei competiției, reprezentanții Poloniei au dat dovadă de o performanță foarte bună, cucerind șase medalii, dintre care trei de aur. Klaudia Breś s-a dovedit a fi cea mai bună la pistolul cu aer comprimat, iar Natalia Kałucka la urcarea în timp.
Prima zi Medaliate cu aur: Karolina Naga, Anna Pulauska, Adriana Kukol și Dominika Boto la K4 500m. La rândul lor, medaliile de bronz au fost adăugate de un duo de canoiști: Norman Zizula și Alexander Kitoskey. Bronzul i-a revenit și karatekului Miłosz Sabiecki la kumite la clasa de 67 kg.
în ziua următoare Reprezentanții Poloniei au câștigat trei medalii de aur consecutive. Două la canotaj, Karolina Naga și Anna Pulawska la K2500m și Dorota Borowska la C1200m, una Ewa Swoboda la 100m și Natalia Kaczmarek au câștigat argint la 400m. Marcin Dzinski a câștigat medalii de bronz la alpinism sportiv cronometrat și Michał Popus la karate.
In cea de-a treia zi Mai întâi, argintul a fost câștigat de canoiștii polonezi la dublu mixt 200 m, apoi au strălucit sportivii noștri – Wojciech Nowicki a triumfat la aruncarea ciocanului, iar Pia Skryczowska a fost cea mai rapidă la 100 m garduri. Apoi m-am dus să iau argint Ștafeta 4 x 100 m feminin. Femeile poloneze au câștigat medalii de bronz la competiția de pușcă cu aer comprimat, precum și baschetbalistele 3×3.
În a patra zi Sportivii au preluat munca de medalie. A câștigat medalia de argint la proba de 200 de metri Albert Komansky, care a pierdut cu un timp de doar 20.50 în fața francezului Ryan Zizi. Stați pe treapta cea mai de jos a platformei Norbert Kobelskycare a reprezentat Polonia la săritura în înălțime de la Chorzow. Rezultatul de 2,26 m i-a dat locul trei, care a fost câștigat de campionul olimpic italian Gianmarco Tampere – 2,29 m. Ea a câștigat medalia de argint releu mixt 4x400m. Polonezii au ocupat locul doi în clasamentul final al Campionatelor Europene pe echipe. Concursul de florari de duminică a fost câștigat de Julia Walczek-Klimachek, asigurând a noua medalie de aur a Poloniei în acest eveniment. Pe cealaltă parte Krzysztof Kaczkowski A câștigat medalia de argint la Campionatele de sabie de la Cracovia.
luni (a 5-a zi) Medalia de aur a fost câștigată de producătorul polonez Michał Siess, iar argintul a fost câștigat de Epee Martyna Swatowska-Wenglarczyk. Alb-Roșii au câștigat și medalii la tir și sporturi de luptă. Natalia Kochanska A ajuns pe discul de argint IE în competiția de pușcă cu trei locuri. Ea a câștigat o medalie de argint la taekwondo Alexandra Kowalcuk La categoria +73 kg. La Muay Thai au câștigat medalii de bronz Jacob Ragowski (71 kg) Dominica Felic (60 kg).
marți (ziua a șasea)Martina Kirczynska a câștigat medalia de aur la categoria 54 kg. Medaliile de argint au fost câștigate de Oscar Siegert (67 kg) și Roxana Dargill (51 kg). Argint și pentru naționala feminină a Poloniei la rugby 7. În finală, Piław Zeroony a pierdut în fața Marii Britanii 0:33 (0:19).

miercuri (a șaptea zi) Medalia de argint a fost câștigată de echipa poloneză Joanna Warzunowska, Claudia Bri și Julieta Boric la pistolul sportiv. În finală, Piao Zeroony a pierdut în fața echipei Ucrainei 10:16.

joi (a 8-a zi) Am contat pe medaliile schiorilor polonezi, dar în competiția individuală de pe Średnia Krokiew (amânată din cauza vremii nefavorabile) a fost mai mare, al șaptelea, Piotr Żyła. Aurul a fost câștigat de Daniel Chovenig din Austria. Acesta nu este sfârșitul, pentru că argintul la caiac cu apă albă a fost câștigat de echipa masculină: Michał Pasiot, Mateusz Polachek și Dariush Bobila. În plus, Adrian Duszak a câștigat argint la Jocurile Europene și, în același timp, la Campionatul European de Teqball.

vineri (a 9-a zi) Biało-Czerwoni și-a îmbogățit medalia cu alte trei discuri de bronz. La Nowy Targ, Mateusz Berenicki a ocupat locul trei la categoria box până la 92 kg. În schimb, în ​​competiția feminină de până la 75 kg, Elżbieta Wójcik a luat medalia de bronz. Pe a treia treaptă a podiumului din acea zi a fost și combinația polonezului Teqpol, care a concurat pe arena principală din Cracovia în componența lui Marek Bokoap și Alja Bartnica.

Sâmbătă (a zecea zi) Fanii polonezi de sărituri cu schiurile pot sărbători la Zakopane medalia de aur pentru Dawid Kobacki, care a învins-o pe Wielka Krokiew. Totuși, acesta nu a fost singurul succes al albilor și roșiilor. Medalia de argint a fost câștigată de concurenta Claudia Zolinska în competiția K1. În schimb, Alicja Bartnicka și Ewa Kamińska au luat medalia de bronz în competiția de dublu la teqball. Pe locul trei au ocupat și patru reprezentanți ai Poloniei la kickboxing: Oscar Sobaski, Jakub Bokosa, Kinga Slacic și Karolina Joya.

Duminică (a 11-a și ultima zi a competiției) Realizările de medalii ale sportivilor polonezi au crescut cu o altă medalie de aur. I-a atârnat de gâtul lui Robert Krasoy, care l-a învins pe spaniolul Mohamed Hamdim Hajim în finala de kickboxing la categoria 86 kg. Medalia câștigată de Krasö a fost a 50-a medalie câștigată de albi și roșii în proba Małopolska. Anterior, argintul a fost câștigat de Claudia Zolinska, iar teqball a fost câștigat de jucătorii polonezi de dublu Adam Dusak și Marek Pokoap, bronzul.

READ  Hochei. Turneul „Beat Covid”. Polonia a pierdut în fața României după prelungiri

Naționala Poloniei a câștigat un total de 50 de medalii – 13 de aur, 19 de argint și 18 de bronz. În clasamentul pentru medalii, alb-roșii ocupă locul șase. Cei mai buni sunt italienii, care au urcat pe podium de 100 de ori (35-26-39), în fața Spaniei (21-17-19) și a Ucrainei (21-12-8).

Monaco 0 1 0 1

În ultimele două ediții ale Jocurilor Europene, polonezii au câștigat 34 de medalii. În 2015, în Baku – 20, inclusiv zloți, iar patru ani mai târziu în Minsk – 14, inclusiv trei zloți.