Conflictul din România fără surpriză. Tunisia protejează demnitatea semințelor

Conflictul din România fără surpriză.  Tunisia protejează demnitatea semințelor

Calificatoarea Elena-Gabriela Roose nu a mai provocat o surpriză și s-a predat conaționalului ei Simon Halep. Singurul tenismen rămas în meciul pentru titlu din Dubai (WTA 500) este tunisianul Anz Jaber.

Lucas Ivanek

Simona Halep

PAP / EPA / ALI HAIDER / În fotografie: Simona Halep

Meciul din Dubai a fost plin de surprize. A fost agitație acolo miercuri. Singurul tenismen care a avansat în sferturile de finală este Once Upon a Time (WTA 10). În turul doi, ea a învins-o pe Jessica Begula cu 6: 3, 6: 1 (WTA 14).

În minutul 67, Bekula a făcut șase erori duble și a marcat doar șapte din 23 cu a doua pasă. Jabir a apărat cinci dintre cele șase puncte de break și a folosit cinci din cele nouă oportunități de descoperire. Tunisia a remizat 2-2 cu Statele Unite.

Begula a avansat anul trecut în sferturile de finală din Dubai. Pe drum, a dat-o afară pe Carolina Bliskova. Jabber apare pentru prima dată de la meciul de la Sydney din ianuarie. El a ratat Australian Open din cauza unei accidentări la spate.

Vezi videoclipul: Congresul lui este foarte impresionant. A răspuns un actor celebru

În sferturi, Jabiur o va înfrunta pe Simona Halep (WTA 23), care și-a învins-o pe compatriota Elena-Gabriela Roose (WTA 59) cu 6: 3, 6: 2. Fostul lider al clasamentului a trimis șase ași și a folosit cinci dintre cele șapte puncte de break. Acești tenismeni români sunt ultimii care se bat atât de des. Halep a fost la Cluj-Napoca la sfârșitul lunii octombrie și a depășit primul set de vară din Melbourne la începutul lunii ianuarie.

READ  Bulgaria și România în spațiul Schengen în 2024. Restricțiile la frontierele aeriene și maritime au fost abolite - Kronika24.pl

Roose a eliminat-o pe Paula Badosa în runda precedentă. Românul a câștigat prima sa victorie împotriva unui tenismen din primele 10 clasamente. Halep a câștigat la Dubai în 2015 și 2020.

Jabir și Halep se confruntă cu Dubaiul pentru a doua oară. În 2020, românii au câștigat meciul apărând mingea 1: 6, 6: 2, 7: 6 (7). Prima lor întâlnire a avut loc în 2018 la Beijing. Halep a pierdut primul joc cu 1: 6 și a fost zgâriată din cauza unei accidentări la spate.

Dubai Dooty Free Tenis Championship, Dubai (Emiratele Arabe Unite)